fbpx

RE:
VIEW

Patrz, dbaj, eksperymentuj

11. edycja Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab odbędzie się 6-9 października w Krakowie. W programie prace ponad 40 artystów z różnych stron świata: wystawy, performensy, koncerty audiowizualne, wydarzenia muzyczne, pokazy filmowe i dyskusje panelowe. W tym roku Patchlab skupia się na roli technologii i sztuki cyfrowej w budowaniu świadomości ekologicznej i możliwych zmianach w relacji z naturą.

Autor:RE:VIEW
Opublikowano:06 PAź, Czwartek

Czy jesteśmy gotowi na symbiocen - erę, w której człowiek jest częścią natury i używa technologii, również by zadbać o dobro środowiska? – to jedno z głównych pytań tegorocznej edycji.

Wspólnie z zaproszonymi artystami, podobnie jak w ubiegłych latach, skupiamy się na najważniejszych zjawiskach współczesnego świata: komentując je, skłaniając do refleksji, szukając twórczych rozwiązań, dających nadzieję na przyszłość.

Jedenasta edycja będzie poświęcona budowaniu świadomości ekologicznej oraz spojrzeniu na sztukę cyfrową z perspektywy odbudowywania relacji z naturą i jej działania na rzecz dobrostanu środowiska. Jaką rolę może odegrać technologia w obliczu katastrofy klimatycznej i w budowaniu lepszej przyszłości?

W ciągu czterech dni Festiwalu ponad 40 artystów z różnych stron świata spróbuje odpowiedzieć na to pytanie. Zaprezentują swoje prace, które nie tylko pokazują skalę problemu, ale niosą też nadzieję na przyszłość. W programie: dwie wystawy, panele dyskusyjne, koncerty audiowizualne, projekcje wideo oraz wydarzenia muzyczne.

- Doszliśmy do punktu, w którym „uzbrojeni” w cyfrowe urządzenia i poddani władzy algorytmów, często nieświadomie mamy destrukcyjny wpływ na środowisko. Tylko od nas zależy, czy będziemy w dalszym ciągu korzystać z nich jako narzędzi do degradacji planety, czy też wykorzystamy potencjał nowych technologii do budowania lepszej przyszłości. Czy jesteśmy gotowi na symbiocen - erę, w której człowiek jest częścią natury i używa technologii również po to, by zadbać o dobro środowiska? Na to pytanie będziemy próbowali odpowiedzieć w tym roku – wyjaśnia główną myśl tegorocznego Festiwalu Elwira Wojtunik, Dyrektor Artystyczna.

Lab patrzy w program

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki będzie można zobaczyć m.in. instalację e-SEED brazylijskiego artysty i badacza Ivana Henriques, w której energia elektryczna, wytworzona z syntetycznej fotosyntezy, wspiera wzrost rośliny - zapowiada Elwira Wojtunik.

- Kanadyjska artystka Sabrina Ratté przedstawi instalację wideo Floralia, prezentującą futurystyczną wizję wymarłego królestwa roślin, które istnieją tylko jako cyfrowe modele w wirtualnym archiwum.

W spekulatywnej pracy Models For Environmental Literacy, Tivona Rice’a usłyszymy, co do powiedzenia na temat środowiska ma sztuczna inteligencja wytrenowana na różnych tekstach: począwszy od sci-fi, przez ekofilozofię, po międzynarodowe raporty na temat zmian klimatycznych.

Nagradzana badaczka podwodnych pejzaży akustycznych Robertina Šebjanič, w instalacji Aquatocene. W poszukiwaniu podwodnego spokoju. zanurzy nas w środowisko głębin morskich – podwodny świat, w który ingeruje człowiek.

Francuscy twórcy Adrien M i Claire B w projekcie Acqua Alta, korzystając z technologii rozszerzonej rzeczywistości, opowiedzą o katastrofie związanej z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi – dodaje Dyrektor Artystyczna Festiwalu.

W trakcie wystaw zobaczymy także m.in. The Green Drawings - I Pledge - interaktywny projekt słoweńsko-szwedzkiego duetu Niny Slejko Blom i Conny Blom, zachęcający do zachowań przyjaznych dla klimatu.

Grecki twórca Yiannis Kranidiotis zaprezentuje projekt Climate Snake, a austriacki kolektyw Depart zaprosi do interakcji w wirtualnym ogrodzie The Entropy Garden VR.

 

W ramach ekspozycji Immersive Garden w poszpitalnym budynku przy ul. Kopernika 15 będzie można doświadczyć czterech immersyjnych instalacji. Projekt Hypha VR chilijskiej artystki Natalii Cabrery, umożliwia spojrzenie na świat z perspektywy grzybów Stephanopus Azureus, których rolą jest oczyszczanie Ziemi z katastrofalnych skutków działalności człowieka.

Wrocławski kolektyw IP Group zaprezentuje świetlny eksperyment poznawczy LUMEN, nowozelandzki duet Uwe Rieger & Yinan Liu zaprezentuje interaktywną instalację kinetyczną Light Wing II, a TAO Ya-Lun z Tajwanu pokaże pracę Freeperson - The Digital-Twins Machine, która podejmuje temat swobodnego poruszania się w cyberprzestrzeni.

Koncerty audiowizualne i AVnoc

Poza wystawami szczególnie zapraszamy na performensy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej 12. Wystąpią m.in. kanadyjski artysta Martin Messier w widowiskowym performensie Field, inspirowanym zjawiskiem wyładowań atmosferycznych oraz francuski artysta Franck Vigroux w duecie z Kurtem dHaeseleer z koncertem audiowizualnym zatytułowanym The Island, kwestionującym ślepą wiarę w postęp.

Podczas AVnocy w Galerii 360°/Hevre+1 odbędą się koncerty audiowizualne na żywo z widowiskowymi wizualizacjami w formacie 360°. Wystąpi hiszpański artysta Iury Lech, TS/CN z Francji oraz ukraińsko-niemiecki duet Vartan Markarian i Tidiane Cacique. O ambientowe krajobrazy muzyczne zadba m.in. warszawski twórca Botanica.

Solarpunk w natarciu

Serię rozmów online poprowadzi Irini Papadimitriou, dyrektorka artystyczna brytyjskiej organizacji FutureEverything, działającej na pograniczu sztuki, nauki i aktywizmu. Jej goście - uznani artyści, projektanci i badacze podzielą się swoimi doświadczeniami, pracą i metodologiami, które wykraczają poza istniejące struktury władzy i ustalone sposoby myślenia: od wydobycia i eksploatacji, po nowe możliwości i wizje na przyszłość.

Wśród zaproszonych gości jest m.in. Jay Springett - teoretyk i strateg środowisk hybrydowych, związany z ruchem solarpunk. W Krakowie, na żywo, rozmowy na temat wpływu NFT i kryptowalut na środowisko poprowadzi Agnieszka Obszańska.

Post-natura na kadrach

W programie filmowym zobaczymy projekcje na temat nowej ekologii i post-natury przygotowane we współpracy z barcelońskim festiwalem MIRA. Nie zabraknie również animacji nagrodzonych podczas Ars Electronica w Linz.

Organizatorzy festiwalu nie zapominają także o wojnie trwającej w Ukrainie. Wspierając ukraińskich artystów prezentowane będą ich prace m.in. na wystawie.

Bilety na wydarzenia festiwalowe: goingapp.pl

Re:view jest patronem medialnym Patchlab 2022.

 

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
Patrz, dbaj, eksperymentuj
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej