fbpx

RE:
VIEW

Architektura poziom wyżej

Pisz, Gliwice, Lublin, Szczecin - oto nowe stolice polskiej architektury. Zakończyło się głosowanie internautów 11 edycji plebiscytu Polska Architektura XXL, w którym internauci wybrali swoich faworytów z puli ponad 100 obiektów zgłoszonych w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Re:view jest patronem medialnym wydarzenia

Autor:RE:VIEW
Opublikowano:14 MAR, Czwartek

Internauci wybrali - oto najlepsza polska architektura 2018. Laureaci odbiorą nagrody na uroczystej Gali, która odbędzie się 4 kwietnia 2018 roku w warszawskim Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw, który w lutym 2019 otworzył swoje podwoje. Tego dnia zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2018.

Wybrali wybrane

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. W tym roku objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2018 rok, na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl. Zgłoszenia do konkursu zbierane były do 20 stycznia 2019 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 1 lutego 2019 i trwało do 28 lutego 2019 roku. W sumie oddano w nim ponad 25 tysięcy głosów na 109 obiektów. Jakie realizacje architektoniczne zdaniem internautów zasłużyły na wyróżnienie?

Publiczne dla publiczności

W kategorii obiekty publiczne przeważającą liczbą 2375 głosów wygrała siedziba firmy Bialmed w Piszu zaprojektowana przez pracownię 3XA.

„Obiekty zostały zaprojektowane w prostym, nowoczesnym i eleganckim wydaniu, bez przesycenia zbędnym detalem architektonicznym. Budynek ma stanowić wizytówkę firmy Bialmed” - tłumaczą autorzy projektu architektonicznego, członkowie zespołu biura 3XA. Biurowo-magazynowy gmach musiał nie tylko pomieścić szereg określonych funkcji. Musiał też wpisać się w mazurski krajobraz.

Prywatne dla wybranych

W kategorii obiekty prywatne wygrał dom jednorodzinny w Szczecinie, którego autorem jest  Reform Architekt Marcin Tomaszewski. Realizacja zdobyła 780 głosów.

Na projekt domu na obrzeżach Szczecina największy wpływ miała działka – niewygodna, kanciasta, mało ustawna. Aby ulokować na niej budynek jednorodzinny, zapewnić jego mieszkańcom poczucie prywatności, ale i kawałek ogródka architekci musieli sięgnąć po nietypowe rozwiązania. Dom założono na planie trapezu, z dostawioną do niego trójkątną dobudówką. Budynek – niczym rzeźba – z każdej strony wygląda inaczej, a architekt jeszcze to wrażenie podkreślił, sięgając po kontrastujące ze sobą materiały wykończeniowe.

Wnętrze 2018

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyło Biuro The Software House w Gliwicach autorstwa Zalewski Architecture Group zdobywając 1969 głosów.

TSH na swoją nową siedzibę wybrało budynek Starej Poczty w Gliwicach – miejsce historyczne, tworzące tkankę miejską Gliwic od roku 1904. Projektanci mając świadomość wartości artystycznej obiektu postanowili zaaranżować jego wnętrze tak, aby tworzyło spójną całość z historyczną, XX-wieczną elewacją. Dodatkowo powierzone zostało im zadanie przekształcenie filozofii firmy w wymierne wartości – stworzenie przestrzeni pracy kreatywnej, przestrzeni funkcjonalnej, w której pracownicy czują się bardziej jak w domu.

Zacisze prywatne

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężyło mieszkanie w Krakowie zaprojektowane przez pracownię projektową Novi Art. Wnętrze zdobyło 1760 głosów.

Nowocześnie, ale przytulnie - tak można byłoby w dwóch słowach określić wnętrze mieszkania w Krakowie. Jest to jedna z realizacji pracowni projektowej Novi Art, która w swoich projektach stawia na funkcjonalność oraz wysoką jakość architektoniczną. Cechy te widzimy także w mieszkaniu zaprojektowanym dla młodego małżeństwa, usytuowanym na parterze apartamentowca. Mieszkanie ma powierzchnię 65 m2, na której mieszczą się trzy pokoje, a jego dużym atutem jest bezpośredni dostęp do prywatnego ogródka.

Kraj + obraz

W kategorii przestrzeń publiczna, zdobywając 1206 głosów, wygrał nowoczesny park wodny na Plantach w Jaworznie, zaprojektowany przez pracownię RS+ Robert Skitek

Na terenie dawnej kopalni w Jaworznie biuro architektoniczne RS+ Robert Skitek zaproponowało stworzenie terenu rekreacji dla mieszkańców. W ten sposób obszar 6900 m2 zagospodarowany został na nowo, oferując nowoczesny park wodny z placem zabaw i przestrzeń zieloną. Na środku placu znajduje się płytki zbiornik, w którym rozlokowane zostały fontanny i inne przyrządy rozbryzgujące wodę. Wokół zbiornika umieszczone zostały wygodne, drewniane siedziska, na których rodzice mogą przysiąść obserwując bawiące się pociechy.

O fenomenie Jaworzna oraz zwycięskiej re:alizacji pisaliśmy już w Re:view.

Ogród pokojowy

W kategorii ogrody prywatne wygrał "Bambusowy pokój" w Lublinie projektu pracowni Planea zdobywając 968 głosów.

W zamyśle ogród miał być kolejnym wnętrzem domu - stąd wziął się pomysł na nazwę- "Bambusowy pokój". Do podziału przestrzeni posłużyły wyniesione donice, które wydzieliły miejsce będące "salonem ogrodu". Przestrzeń została podzielona tak, by wszyscy użytkownicy znaleźli miejsce dla siebie: dzieci - przestrzeń do zabawy, dorośli - miejsce do relaksu.

Zwycięzcy odbiorą nagrody w czasie uroczystości 4 kwietnia 2019 r. w Hotelu Vienna House Mokotów Warsaw - nowym biznesowo-lifestyle’owym hotelu Vienna House ze 164 pokojami. Jego bryła stanowi próbę przeniesienia się w lata 60-te XX wieku. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia JEMS Architekci, znana z oryginalnych projektów jak np. hotel Renaissance w Warszawie. Wystrój wnętrz to efekt współpracy inwestora, projektantki Agaty Pleśniarowicz oraz Vienna House.

Podczas gali zaprezentowane zostaną także wyniki głosowania jury oraz poznamy zdobywcę nagrody Grand Prix 2018. Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2018 będą prezentowane też w trakcie wystaw w całej Polsce.

Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajobrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl.

 

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

re:
Architektura poziom wyżej
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej