fbpx

RE:
VIEW

5 miejskich innowacji #now

Nasze miasta stoją przed coraz to nowszymi wyzwaniami, kryzys klimatyczny, polityka transportowa, nowe technologie a prywatność. To wszystko daje impuls do poszukiwania nowych ścieżek.

Autor:NINA GABRYŚ
Opublikowano:28 LUT, Piątek

Dotychczasowe polityki miejskie nie zdają egzaminu, potrzebujemy odważnych inwestycji i przemyślanej strategii. Po nowatorskie rozwiązania sięgają kolejne metropolie, postęp przyspiesza, a mieszkańcy mogą się cieszyć, że ich miejsce do życia staje się coraz bardziej dostępne, ekologiczne, bezpieczne.

Wybraliśmy dla Was pięć najciekawszych innowacji miejskich 2019 roku, które warto znać i z których warto czerpać inspirację.

Ekologiczne budownictwo #Trondheim

Gdzie mógł powstać najbardziej samowystarczalny, ekologiczny budynek na świecie? Oczywiście w Norwegii, a dokładniej w mieście Trondeim. Zwany Powerhouse Brattørkaia, najnowszy projekt zespołu Snøhetta, jest jednym z bardziej spektakularnych inwestycji na świecie, jeśli chodzi o budownictwo proekologiczne. Obiekt, który pokrywają czarne aluminiowe panele, dziennie produkuje dwa razy więcej energii, niż zużywa.

Biurowiec nie należy do skromnych budynków, mierzy aż 18000 metrów kwadratowych i po brzegi wypełniony jest technologiami, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury i oświetlenia przy jak najmniejszej szkodzie dla środowiska. Zanstalowany został tutaj system pomp, deszczówka służy do spłukania toalet, a większość elewacji pokrywają panele słoneczne.

Czy jedzie z nami kierowca? #NowyYork

Samochód samoprowadzący się? To już nie wizja przyszłości, ale realnie obecna technologia, która staje się coraz bardziej powszechna. Optimus Ride, firma z Nowego Yorku uruchomiła właśnie pierwsze takie komercyjne połączenie. Dla pracowników Brooklyn Navy Yard przygotowano innowacyjny transport.

Przy użyciu autonomicznych pojazdów, które nie wymagają kierowcy, ponad 16000 pasażerów będzie mogło każdego dnia dojechać bezpiecznie do pracy. Optimus bazuje na technologii “geofencing”, która pozwala na kontrolowanie danych przedmiotów w określonych granicach, dlatego też pojazdy po przeprowadzeniu szczegółowego mappingu terenu mogą przygotować trasę samodzielnie i zdefiniować potencjalne zagrożenia.

Uwaga, pieszy idzie! #Wiedeń

Wiedeń słynie ze swojej polityki wspierającej i promującej ruch pieszy, w ostatnich latach powołano nawet specjalną Pełnomocniczkę ds. komunikacji pieszej i rowerowej. Po wprowadzeniu wielu udogodnień jak znaczenie miejskich skrótów dla pieszych oraz poszerzenie wielu chodników, w 2019 zdecydowano się na zamontowanie inteligentnych przejść dla pieszych. Sygnalizatory zostaną wyposażone w kamery i czujniki ruchu, które będą na bieżąco monitorować ruch.

Wraz z pojawieniem się na przejściu przechodnia, system automatycznie włączy zielone światło. Ułatwia to komunikację, wspiera pieszego w przestrzeni publicznej i zachęca do rezygnacji szkodliwych dla środowiska samochodów.

Wiesz, gdzie parkujesz #Seul

W ostatnim roku władze Seulu ogłosiły Smart City Master Plan i obiecały przekazać 1.4 trylionów południowo koreańskich wonów w celu implementacji innowacyjnych rozwiązań, które mają ulepszyć życie mieszkańców. Jedną z takich technologicznych nowości jest oparty o koncepcję “Internet of things” system parkowania.

Zainstalowane w całym mieście odpowiednie sensory w liczbie 50,000 IoT będą na bieżąco analizować dane miejskie. Na podstawie zebranych informacji system pozwoli na oszacowanie dostępności miasta dla kierowców i znalezienie odpowiednich miejsc parkingowych.

Im dalej w las… #Cancun

Ideę smart city znamy wszyscy, a smart forest? Włoski architekt Stefano Boeri przygotował niedawno niezwykły projekt takiego właśnie leśnego miasta, który ma być zlokalizowany w Meksyku, niedaleko Cancun. Kierując się ideą stworzenia miejsca do życia całkowicie samowystarczalnego, zarówno pod kątem energetyki, jak i produkcji żywności, projektant 400 z 557 hektarów postanowił przeznaczyć na zieleń.

W mieście zamieszkać ma 130 tysięcy osób, a na każdego z nich przypadać będzie więcej niż dwa drzewa. Sam autor projektu mówi, że chciał “stworzyć miejski ekosystem, w którym natura i miasto są ze sobą powiązane i działają jak jeden organizm”.

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
5 miejskich innowacji #now
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej