fbpx

RE:
VIEW

Błyskawiczne hakowanie kryzysu

Programiści w walce z koronawirusem: Finał HackCrisis: Tech for Good hackathon przyciągnął tłumy. Wirtualne.

Autor:RE:VIEW
Opublikowano:25 MAR, Środa

Kryzys ledwie rusza, a kiedy się zakończy - nie wiadomo. A błyskawicznie, bo już w niedzielę 22.03.2019 zakończył się HackCrisis: Tech for Good - hackathon online przeciwko skutkom COVID-19. Wzięło w nim udział ponad 1800 osób z 13 stref czasowych. W ciągu 6 dni uczestnicy zgłosili w sumie 189 pomysłów w trzech kategoriach: izolacja, fakty i dane oraz edukacja.

72 godziny hackathonu organizowała firma technologiczna DO OK. S.A. z Wrocława, przy strategicznym wsparciu GovTech Polska i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz takimi partnerami jak m.in. z Amazon, Google, Microsoft i EY.

Finalnie do oceny przystąpiło 109 zespołów, spośród których wytypowano TOP10 projektów. Uczestnicy, mogli nie tylko stworzyć rozwiązania do walki ze skutkami rozprzestrzeniającego się koronawirusa, ale także wygrać nagrody o łącznej wartości 100 000 zł ufundowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz o nagrody partnerów.

- Co może zrobić ponad 1800 mózgów z 13 stref czasowych w kilka dni? Wymyśla 109 pomysłów na walkę z wirusem i zhakowanie kryzysu. Ten kolektyw pokazał potęgę jedności w czasach globalnego zagrożenia i wyzwań, przez które przechodzimy - mówi Dmitrij Żatuchin, organizator wydarzenia, współzałożyciel SoDA Polska, CEO DO OK S.A.

- Wierzę, że prawdopodobnie wszyscy moi koledzy z zespołu Hackcrisis.com i uczestnicy czują mniej obaw, widząc jak wielu otwartych i odważnych ludzi dołączyło do tego ruchu. Wprowadzamy dziś w życie najlepsze możliwe pomysły. Mamy też nadzieję, że rząd oraz ludzie technologii i nauki odważnie wykorzystają tę wiedzę i doświadczenie.

Bądźmy obecni, zdrowi i pomagajmy innym - dodaje.

Re:alne potrzeby

- Zależało nam na tym, by rozwiązania do walki z pandemią i COVID-19 były realnym wsparciem dla społeczeństwa. Wytypowaliśmy trzy główne obszary, które są wyzwaniami dla „Pani Jadzi z warzywniaka co ma takie pyszne pomidory co środę”, „Łukasza o czarującym uśmiechu co pracuje w tym dużym biurowcu i codziennie rano odwozi dzieciaki do podstawówki w centrum” czy „Marianny z urzędu, która opiekuje się schorowaną mamą” - przybliża punkt wyjścia Katarzyna Leszczyńska-Bohdan, współorganizatorka hackathonu z DOOK.

Efekt? Zwycięzcą w kategorii “edukacja” został zespół FreeClass z platformą wsparcia edukacyjnego online. Ich projekt łączy różne szczeble kształcenia, dedykowane dla uczniów szkół podstawowych i liceów oraz nauczycieli i rodziców.

W kategorii “fakty i dane” zwyciężył projekt Covid Genomics, którego celem jest wsparcie jednostek służby zdrowia i rządów w przewidywaniu mutacji wirusa. Rozwiązanie pomaga opracować skuteczne szczepionki za pomocą analizy genomu przez modelowanie matematyczne i uczenie maszynowe.

Trzecią kategorią była “izolacja”, w której zwyciężył projekt Mama teraz pracuje - autorzy stworzyli aplikację z kompleksową ofertą zajęć pozalekcyjnych, łączącą edukatorów i rodziców. Jej celem jest pomoc w utrzymaniu aktywności dzieci, uwalniając jednocześnie czas opiekunów.

Na ocenę projektów składały się: nota komitetu, poziom ważności i istotności w odniesieniu do rozwiązanego problemu, skalowalność i wydajność wdrożenia oraz skala zastosowania rozwiązania w odniesieniu do społeczeństwa.

Myśl globalnie, działaj...

Uczestników wspierało blisko 100 mentorów m.in. z Finlandii, Estonii, Stanów Zjednoczonych, Łotwy, Szwajcarii, Polski czy Niemiec. Swoją wiedzą podzielili się eksperci z zakresu programowania, budowania architektury informacji i aplikacji, psychologii, wirusologii, oraz osoby związane z projektowaniem interakcji, bezpieczeństwem danych i nauki. Wśród mentorów znaleźli się także konsultanci medyczni, prawnicy, edukatorzy i analitycy.

Wirtualnym miejscem spotkań był Slack, popularna w środowisku programistycznym platforma do komunikacji. W trakcie wydarzenia, uczestnicy mieli również unikalną możliwość wzięcia udziału w webinarach i szkoleniach specjalnie stworzonych na potrzeby HackCrisis: Tech for Good m. in. z przedstawicielami służby zdrowia, władz lokalnych i ekspertami prawnymi. Na koniec zespoły miały sesję szkoleniową z prowadzenia prezentacji pod okiem Gleba Maltseva, międzynarodowego trenera wystąpień publicznych.

HackCrisis: Tech for Good zostało powołane do życia w DO OK jako jedno z pierwszych tego typu wydarzeń na świecie, w formie hackathonu do walki z pandemią koronawirusa w celu realizacji projektów pro publico bono na licencji open source. Podobne wydarzenia mają miejsce m.in. w Estonii, na Łotwie, Ukrainie, Litwie, Finlandii, w Niemczech, Kanadzie czy UK, a kolejne kraje dołączają do tego globalnego ruchu.

Top10 projektów wraz z liderami, którzy zwyciężyli w HackCrisis: Tech for Good hackathon:

Mama teraz pracuje - Zuzanna Moskała

COVID Genomics - Piotr Grzegorczyk

FreeCLASS - Olga Wronska

Pomocny Sąsiad/ Helpful Neighbour - Tomek Malski

EpidemicApp - Maciej Teska

Quarantify - Mateusz Janowski

Zakupy SMS dla seniora / SMS Shopping for a Senior - Bartosz Rydziński

IBLW - Internetowa Baza Lekarzy Wolontariuszy. (Database of Volonteer Online Doctors) - Konrad Strojny

Medy - be rewarded for prevention - Michał Gaszewski

Detecting Covid-19 on X-rays with deep learning - Jacek Stańdo

***

Opisy wszystkich finałowych projektów dostępne są na platformie Guaana

Oddolna inicjatywa

Całość wydarzenia powstała dzięki wsparciu rzeszy wolontariuszy, którzy pracowali po kilkanaście godzin na dobę, by umożliwić zespołom wypracowanie najlepszych możliwych rozwiązań do walki ze skutkami pandemii.

Wśród partnerów wydarzenia znaleźli się Ministerstwo Cyfryzacji, AWS, Google, Microsoft, EY, KPT, LawMore, Founder Forge, SKN Biznesu przy SGH, Proidea, Chałas i wspólnicy, The Heart, Cambridge Innovation Center, Come Creations Group, Guaana. Hackathon wspierali również: Landingi, HackYeah, TurboHack, Turbotłumaczenia, Pixel Head, OLX Group, CodersCrew, Slack, Brand24, Project People, MedmeetsTech, Accelerate Estonia, Design Ways, Venture Cafe Warsaw, Challenge rocket oraz Startup Poland. Firmy dołączając do wydarzenia, zapewniły dostęp do ekspertów domenowych, wsparcie techniczne, infrastrukturę i szereg innych działań, by hackathon mógł się wydarzyć. Organizatorzy dziękują wszystkim za poświęcenie, czasu, podzielenie się wiedzą i umiejętnościami w imię walki ze skutkami pandemii.

Hackathon trwał od wtorku 17.03. do niedzieli 22.03.2020r.

Film z otwarcia dostępny jest pod adresem

Finał Hackathonu był streamowany na profilu wydarzenia na Facebook’u

Oficjalna strona wydarzenia

#hackcrisis #techforgood #hackthevirus

Organizator:
DO OK S.A.
Polska spółka technologiczna, realizująca projekty na zamówienie dla klientów m.in. z branż MedTech, FinTech, NGO i lotniczej dla klientów z Polski, Danii, Niderlandów, Norwegii, Estonii, i Stanów Zjednoczonych. DO OK ma biura we Wrocławiu, Zielonej Górze, Amsterdamie, Kopenhadze i Tallinie. Jest członkiem-założycielem Software Development Association Poland.

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
Błyskawiczne hakowanie kryzysu
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej