fbpx

RE:
VIEW

TECHNOLOGIE TAŃCZĄ STRAUSSA

Masz 8 dni, aby zrozumieć, dlaczego Wiedeń jest stolicą cyfrowego cesarstwa. I areną najbardziej przyszłościowych innowacji świata w obszarze technologii, środowiska, spraw społecznych. A wszystkim... kręcą głównie kobiety

Autor:RAFAŁ ROMANOWSKI
Opublikowano:19 MAJ, Czwartek

Dajcie mi przyszłościowe miasto. Garść futurystycznych idei, worek gorących trendów, szklankę wiedzy, kęs najnowszej technologii. A na dokładkę zespół odważnie myślących ludzi, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. Brzmi dobrze?

Siedzę znów na ławce w Museumsquartier w Wiedniu. Praży słońce, słychać gwar ludzi, przed chwilą wyszedłem z wystawy w Kunsthalle, a dziś w planie jeszcze sporo wrażeń. Po ekranie tableta przesuwam palcem PDF-owy program ViennaUP’22. Serio, to niemal książka.Przyszłościowy, zróżnicowany, intrygujący. Szukam w myślach określeń, jakimi mogę opisać ten programowy ciąg atrakcji.

Czekają na mnie przez 8 dni pobytu w stolicy Austrii między 27 maja a 3 czerwca 2022. Ale i ja czekam na największe wydarzenie dla startupów, skierowane do tech-społeczności Europy Centralnej. Przez dwa lata pandemii stęskniłem się za wysokiej klasy konferencjami. Zwłaszcza tu, w jednym z moich ulubionych miast świata. I "World's Most Liveable City" wg The Economist.

Owocny zestaw

Przede wszystkim dość mam wydarzeń online. Cenię hybrydowość, ale żeby w modelu hybrydowym przez cały czas przykuć uwagę zarówno odbiorców w realu, jak i online, zestaw wydarzeń musi być sprytnie zaprogramowany. Gołym okiem widać, że tak zapowiada się przypadku ViennaUP'22. Dlaczego?

Wiedeński festiwal to kompleksowa oferta dla startupowców, inwestorów, entuzjastów technologii, twórców i wizjonerów. Jego kuratorem i organizatorem jest Vienna Business Agency, która ma ogromne doświadczenie w organizacji wydarzeń kongresowych promujących markę Wiednia. Tegoroczna konferencja w zamyśle ma zintegrować z sobą blisko 40 partnerów programowych, skonfigurować wiele formatów wydarzeń, jak konferencje, sesje networkingowe, hackathony, warsztaty, targi pracy i talentów, pitchingi i sesje „poznaj ekspertów”.

Gości ma być tysiące, eventów setki...

Jak poruszać się w gąszczu tak wielu atrakcji? Przede wszystkim ViennaUP'22 to święto startupowych biznesów. I to właśnie od nich, mocnym akcentem 27 maja, rozpocznie się to 8-dniowe wydarzenie. Specjalnie zorganizowana przestrzeń Startup Live ViennaUP’22 w przestrzeni coworkingowej Talent Garden Vienna stanie się areną 3-dniowego bootcampu dla innowatorów. Na miejscu wyposaży każdego założyciela, programistę, entuzjastę projektowania lub marketera w narzędzia i praktyczną wiedzę, aby przenieść swoje pomysły na wyższy poziom. Program zakończy się w niedzielę, 29 maja, a uczestnicy będą mieli szansę wygrać nagrody pomocne w dalszym rozwoju ich biznesów.

Kolejnym ciekawym punktem programu ViennaUP'22 jest Sustainable Blockchain Hackathon, którego goście będą mogli dowiedzieć się, jak rozwijać NFT czy DAO czy tworzyć przełomowe aplikacje na blockchainie NEAR Protocol. Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości 15 000 dolarów.

Uwagę zwraca też konkurs Startup World Cup Austria (30 maja), przedstawiany w Wiedniu jako największy konkurs pitchingowy świata. Będzie okazja poznać austriackie startupy z branż Digital Health i BioTech, Social and Climate Impact, Smart City i FinTech oraz InsurTech, które z powodzeniem walczą o miejsce na światowych finałach w Dolinie Krzemowej.

Tym światem rządzą kobiety

Mało? Odetchnijmy na chwilę i porozmawiajmy chwilę o kluczowych ideach tegorocznego tech-święta w Wiedniu. Oprócz wszelkich kwestii na skrzyżowaniu technologii z ekologią, klimatem, biologią, środowiskiem naturalnym, najważniejsze na ViennaUP'22 są kobiety. A dokładnie przedstawicielki przyszłościowych biznesów, pomysłodawczynie startupów, founderki, liderki organizacji.

Dlatego np. 30 maja, odbędzie się WeDo5, czyli inicjatywa wspierająca startupy prowadzone przez kobiety. Zaangażowane w projekt organizatorki reklamują go jako "inny rodzaj pitchingu", w skrócie taki, który ma pomóc założycielom znaleźć członków zespołów, współpracowników i współzałożycieli. Kobiet pojawi się na konferencji co nie miara, głównie w rolach przywódczych albo jako mentorki
biznesów.

- Na tegorocznym ViennaUP kładziemy duży nacisk na kobiece start-upy i przedsiębiorczynie. Nie możemy obejść się bez kobiet i ich perspektywy. Dlatego ważne jest, aby kobiety-przedsiębiorcy pomagały w kształtowaniu gospodarki. I to również jest prawdą: różne firmy są bardziej zrównoważone i odnoszą sukcesy ekonomiczne” – zapowiada Gabriele Tatzberger, szefowa ds. start-upów w Vienna Business Agency.

W programie znajdziemy też hybrydowy Connect Day 2022 czyli okazję do wzajemnego poznania się startupów, korporacji, MŚP i inwestorów. Ale też Matching Day, organizowany przez wiedeński High Tech Incubator, skierowany głównie do menedżerom innowacji i inwestorów.

Jeśli mało Ci rozmów i debat o przedsiębiorczości możesz wybrać się na konferencję „Lead Today – Shape Tomorrow”. A gdy zapragniesz czegoś więcej o przedsiębiorczości społecznej, podążysz do zamku Hofburg na Impact Days. Wszystkich zaś, którzy zastanawiają się, jak będą wyglądać miasta przyszłości w erze post-pandemia, z pewnością zadowoli program Smart City Summit. Tam pospacerujemy pełnymi zieleni ulicami, wyświetlimy hologramy na ścianach budynków, schłodzimy rozżarzone budynki zmagazynowanym chłodem.

Jednorożce ciągną wiedeńską dorożkę

Co ważne, Wiedeń chce być liderem tech-świata nie bez przyczyny. W 2022 miasto zyskało już cztery tzw. jednorożce, czyli startupy o wartości ponad miliarda dolarów. Przedstawiciele tych biznesów pojawią się krzyżowo w różnych momentach programu, aby opowiedzieć o swych doświadczeniach. Wszelkie interakcje mile widziane!

Organizatorzy puszczają też oko do wszystkich, którzy - oprócz nowości - szukają w Wiedniu tradycji i historii. Dlatego też, jakże ważną dla pejzażu miasta, kulturę kawiarnianą, postanowiono wykorzystać jako pomost. I połączyć atmosferę dawnych spotkań przy kawie i torciku Sachera z modnym w współczesnym świecie biznesu networkingiem. W czterech wybranych wiedeńskich kawiarniach (Bräunerhof, Savoy, Schwarzenberg i Wortner) powstaną strefy spotkań stworzone specjalnie dla międzynarodowej publiczności biznesowej. Organizatorzy żartują, że w pewnym sensie to historycznie pierwsze przestrzenie coworkingowe.

Nie zapomniano też o około-technologicznych zjawiskach, jak debata międzynarodowym gronie kreatywnych umysłów, o tym, jak technologia zmieni branże kreatywne w przyszłości. W ramach Creative Days Vienna spróbują poszukać nowych celów dla przyszłościowych rozwiązań w digitalizacji, interaktywnego projektowania czy nowych specjalizacji. Będzie sporo o teatrze, filmie, muzyce i sztukach plastycznych przyszłości, które mają coraz ściślejszy związek z galopującym rozwojem technologii.

Gdzie bije serce ViennaUP? Nieopodal Museumsquartier, czyli na Karlsplatz. W festiwalowym biurze będzie można się schłodzić, nawiązać kontakty, a nawet skosztować wiedeńskiego wina.

Idę tam. Jest jeszcze za wcześnie, ale to chyba naczelne hasło tego festiwalu. Być wcześniej tam, gdzie inni dotrą dopiero za nami. Mają rację, prawda?

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
TECHNOLOGIE TAŃCZĄ STRAUSSA
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej