fbpx

RE:
VIEW

Hi-tech
1:21

Sok z warszawskich innowacji

Innovation Campus Warsaw ruszył z impetem. I od początku widać, że energii starczy na bardzo długo. Odwiedziliśmy CIC Warsaw, aby sprawdzić czy faktycznie jest naj, naj, naj...

Autor:RE:VIEW
Opublikowano:21 LIP, Wtorek

Warszawa potrafi zaskoczyć. Zwłaszcza tych, którzy sądzą, że w wyścigu o inwestora są od niej szybsi, mocniejsi, bardziej skuteczni. Od kilku lat w rankingach, w których zazwyczaj Warszawa nie pokazywała wiele, jej pozycja systematycznie wzrasta.

Stolica Polski potwierdza tym samym, że nie zamierza rezygnować z roli lidera tej części Europy. Miasta kojarzonego z biznesem, rozwijającego się bardzo szybko, aktywnego na niwie młodych biznesów czy technologii.

W lutym 2020 Warszawę klasyfikowano na szóstym miejscu zestawienia europejskich Miast Przyszłości 2020/2021, które przygotował ekonomiczny serwis fDi, specjalizujący się w problematyce bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). Co ciekawe, stolica wspięła się na bardzo dobre 2. miejsce (za Londynem) pod względem przyjazności prowadzenia tu biznesu.

W tym samym rankingu Warszawa osiąga 8. pozycję w kategorii „potencjał ekonomiczny”, oczko niżej w kategorii „strategia dot. BIZ” i jeszcze oczko niżej w obszarze „efektywności kosztowej”. A tym samym w ogólnym zestawieniu fDi najlepszych miast Europy Wschodniej wyprzedza m.in. Moskwę i Pragę.

Nic więc dziwnego, że polska stolica kwitnie kolejnymi inwestycjami w biura, centra usług, siedziby banków, fintechów czy brandów finansowych. A tym samym stymuluje rozwój startupów, młodych biznesów, technologicznego community skupionego wokół perspektywicznej lokalizacji stołecznego centrum.

Dzieje się w Varso

Owocem myślenia o Warszawie jako prężnym hubie innowacyjno-technologicznym jest z pewnością otwarta w lipcu 2020 inwestycja CIC Warsaw. W zamyśle ma umożliwić współpracę między korporacjami i mniejszymi firmami, ale też pozwolić na wymianę doświadczeń innowatorów z Polski i reszty globu. To docelowo aż 14.000 m2 powierzchni mikro-biur, coworkingu, designerskich sal konferencyjnych oraz przeznaczonych na meetupy czy eventy.

Imponująca przestrzeń CIC Warsaw ruszyła przy ul. Chmielnej 73 w budowanym właśnie kompleksie Varso Place. W przyszłości sąsiadujące budynki staną się najbardziej spektakularną lokalizacją biurową w stolicy. Nad warszawskimi dachami zaczyna górować wieża Varso o wysokości 310 metrów, dzięki iglicy stając się najwyższym budynkiem Unii Europejskiej.

W tym otoczeniu CIC Warsaw musi się czuć znakomicie. To pierwsza lokalizacja Cambridge Innovation Center w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej. A historia brandu CIC jest warta poznania, bowiem jej początki sięgają 1999 roku, kiedy pod tą nazwą otwarto jedną z pierwszych przestrzeni coworkingowych na świecie.

CIC rusza (w) świat

Misja CIC? Naprawianie świata poprzez innowacje. Przez kilkanaście lat istnienia CIC rozrósł się imponująco, stając się największym hubem technologicznym świata i formującym pierwszą dzielnicę innowacyjną - Kendall Square, naprzeciwko Massachusetts Institute of Technology (MIT). Misją siostrzanej spółki CIC - Fundacji Venture Café, od 2009 roku staje się integracja ekosystemu innowacyjnego w Bostonie i Cambridge oraz stworzenie narzędzi, by urzeczywistniać pomysły. Przyniosło to na tyle dobre rezultaty w Cambridge i Bostonie, że powstał pomysł, by zrobić to samo nie tylko w amerykańskich miastach.

Dziś Venture Café to 10 miast na całym świecie i dotarcie do ok. 250 tys. innowatorów. To globalna sieć organizacji non profit, oferujących programy, przestrzenie i wspierających lokalne ekosystemy innowacji. Każda lokalizacja prowadzi flagowy program fundacji - Thursday Gathering. To cotygodniowe spotkania lokalnego ekosystemu innowacji.

Ale to również platforma do animowania współpracy między światem wielkiego biznesu i mniejszymi organizacjami, takimi jak startupy lub scale-upy. Warszawskie Thursday Gatherings to również okazja do spotkań, rozmów i debat młodych przedsiębiorców, aktywistów miejskich, innowatorów. Fundacja Venture Café Warsaw wspierana przez Venture Café Global Institute, organizację parasolową, która zapewnia ciągły rozwój i zasoby.

- Statutowym zadaniem fundacji w Warszawie jest rozwijanie warszawskiej społeczność innowacyjnej poprzez szereg programów, które mają czynić ekosystem bardziej zróżnicowanym, zintegrowanym, dostępnym i lepiej połączonym lokalnie i globalnie. Naszą misję opisujemy hasłem "Connecting Innovators to Make Things Happen" - mówi Aureliusz Górski, Founding Executive Director Venture Café Warsaw Foundation.

- Kampus Innowacji, na który składa się CIC oraz Venture Café, tworzy unikalną, globalną i niezwykle aktywną społeczność łączącą biznes, naukę i kapitał. Z myślą o firmach nawiązujemy wartościowe partnerstwa z rządowymi i pozarządowymi organizacjami wspierającymi rozwój wielu branż technologicznych, a także z ośrodkami naukowymi i inwestorami - dając w ten sposób swoim najemcom dostęp do środowiska umożliwiającego szybki rozwój biznesu - dodaje Jerzy Brodzikowski, General Manager CIC Warsaw.

Jak oni to robią?

Warszawski Kampus Innowacji w Varso Place to trzy przestrzenie: Trend House, District Hall (należące do Venture Café) oraz właśnie CIC Warsaw. Główną osią projektu jest otwarty District Hall, zwany też platformą innowacji społecznych. Można tu pracować, spotkać się, porozmawiać. To rodzaj dużego bezpłatnego miejsca do współpracy z dostępem do szybkiej sieci i udogodnień. Trend House zaś, to klub ekosystemu innowacji zaprojektowany dla liderów, innowatorów i twórców, którzy zaangażowani są w zmienianie świata na lepsze.

- Trend House to wielofunkcyjna i prestiżowa przestrzeń w sercu Warszawy, która gromadzi wybitną, międzynarodową społeczność przedstawicieli wielu branż i zawodów, których życie przyczynia się do kreowania lepszej przyszłości. Naszą misją jest łączenie różnych środowisk w celu stymulowania współpracy i innowacji dla dobra człowieka oraz planety, a wszystko w oparciu o Program Blended Learning. Dzięki mechanizmom wzajemnego uczenia się (“peer-to-peer mentoring” oraz “collective wisdom”) stworzyliśmy coś, co można ładnie określić jako “edukacja na życzenie”. Na koniec dnia najważniejsze są relacje i zaufanie oraz umiejętność oduczania się i uczenia na nowo - opisuje Filip Dębowski, Program Manager w Trend House.

Warszawskie CIC dostosowano do potrzeb dynamicznie rosnących firm z obszaru innowacji. To również prywatne biura oraz sale do pracy zespołowej. Całości dopełniają w pełni wyposażone kuchnie, szereg sal konferencyjnych, game room oraz strefa wellness. Przestrzeń robi duże wrażenie. Zarówno jakością wykonania, jak i użytymi materiałami. Sporo tu dobrze zaaranżowanej zieleni, np. coworking ozdabia mech na suficie a korytarze pełne są roślin w podwieszanych donicach. Uwagę zwracają także meble i pastelowa kolorystyka.

Jakie specjalizacje będą rozwijane w hubach przy Chmielnej? M.in. te związane z zrównoważonym rozwojem, transformacji cyfrowej nieruchomości, internetem rzeczy, bezpieczeństwem oraz technologią kosmiczną. Jest tu również przestrzeń do prototypowania 3D oraz strefa pracy wspólnej dla międzynarodowych firm.

Szanse na sukces - spore. W ponad 20-letniej historii Cambridge Innovation Center swe siedziby związało z ich szyldem ponad 6,5 tys. firm, wśród nich m.in. Microsoft, IBM, czy Loreal.

Re:view bacznie obserwuje prace Kampusu Innowacji nad integracją stołecznego community wokół przestrzeni w Varso.

Trzymamy kciuki!

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
Sok z warszawskich innowacji
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej