fbpx

RE:
VIEW

Nic tylko praca, praca i praca

Wszędzie od razu - chciałoby się zakrzyknąć po poznaniu wszystkich ofert pracy na corocznych targach pracy Absolvent Talent Days. Trawestując znane powiedzenie Churchilla: jeszcze nigdy na tyle pracy dla tak niewielu czekało aż tak wielu (chętnych).

Autor:IGA DZIECIUCHOWICZ
Opublikowano:18 LUT, Poniedziałek

Około południa kolejka zakręca jeszcze raz. Teraz przed wejściem do Centrum Konferencyjnego ICE Kraków przy Rondzie Grunwaldzkim kłębi się już tłum ponad 500 osób. Wewnątrz imponującego wciąż budynku, wśród kilkudziesięciu stoisk z ofertami pracy, spaceruje kolejne kilka setek chętnych. I choć targów pracy w Krakowie jest pod dostatkiem, te - Absolvent Talent Days - pokazują, w jak dobrej kondycji znajduje się obecnie tutejszy rynek pracy.

Zwłaszcza dla młodych absolwentów uczelni, którzy jeszcze 10, 15 lat temu z dyplomem w ręku wsiadali w samoloty do Wielkiej Brytanii lub ekspresy do Warszawy, szukać szczęścia jak najdalej stąd. Obecni absolwenci, w liczbie kilku tysięcy, szturmują dziś targi w krakowskim Centrum Konferencyjnym ICE.

Wybieramy się na targi do ICE zobaczyć, jak łowi się młodych pracowników do krakowskich centr usług, korporacji, przedsiębiorstw, firm, startupów. „Czas pracownika” - powtarzają wszyscy zorientowani w ofertach na rynku pracy, i mają rację. Przez kilka ostatnich lat czeka nas istny wysyp propozycji intratnych zajęć i dobrze płatnych stanowisk, oferowanych nie tylko przez uznanych graczy i kojarzone powszechnie brandy, ale i rozpychające się śmiało wśród najbardziej znanych marki.

Wielcy z mniejszymi

I tak oferty wielkich przedsiębiorstw (np. Capgemini, Lufthansa czy UBS) sąsiadują z mniejszymi, śmiało radzącymi sobie na rynku, firmami, również spoza Krakowa. Stoiska z ofertami pracodawców lokowane się na czterech poziomach ICE Kraków. Choć organizatorom przyświeca pewnie jakaś idea pogrupowania ich w jakieś logicznym szyku, wśród spacerującego w gwarze tłumu jakakolwiek logika przestaje mieć znaczenie.

Zaraz obok stanowiska prężnego przedsiębiorstwa z branży IT spotykamy więc box Jeronimo Martins (tak tak, to oferta właściciela sieci marketów Biedronka dla osób odpowiedzialnych za logistykę, finanse i księgowość), zaraz obok Motoroli znajdziemy oferentów z sklepów z elektroniką RTV EURO AGD, a stoisko jednego z większych pracodawców branży outsourcing w aglomeracji Krakowa - Shell - sąsiadują łowcy cv z linii lotniczej Wizzair, która rozpoczyna operacje z krakowskiego portu lotniczego od kwietnia 2019.

Pokolenie outsourcing

Jedno jest pewne: choć na kolejnych Absolvent Talent Days znajdzie się znów więcej zróżnicowanych ofert, widać wyraźnie, jaki sektor wiedzie w Krakowie absolutny prym. To właśnie szeroko rozumiany outsourcing, bo choć pracodawcy jak ognia wciąż unikają tego słowa, branża BPO/SSC/IT oraz R&D w wykonaniu światowych, inwestujących na całym świecie koncernów, czuje się na krakowskich szlakach jak ryba w wodzie. Najbardziej widoczne, przygotowane z największym przytupem stoiska to właśnie gracze, dzięki którym zatrudnienie w centrach usług rośnie tak spektakularnie.

W całej aglomeracji Krakowa pracuje w outsourcingowych centrach blisko 80 tysięcy osób (stan na 18 marca 2019, dane Aspire). „Hype na Kraków” - jak oceniają tutejszą koniunkturę specjaliści rynku pracy zdaje się na teraz nie mieć końca. Choć od kilku wystawców słyszymy głosy, że Kraków jest już tak wydrenowany z wysokiej klasy specjalistów, że firmy rozglądają się równolegle za alternatywnymi lokalizacjami, aby wspomagać wiodące krakowskie oddziały specjalistami z innych miast. Wysoko stoją akcje Trójmiasta, Rzeszowa, Katowic, ale i mniejszych graczy. Jedna z renomowanych firm IT zdradza nam po cichu, że o otwarciu wspomagającego biura myślą w… Sandomierzu lub Przemyślu.

Rynek krakowski

Bardzo aktywne na corocznych targach są firmy takie jak Deloitte, Cathay Pacific, HSBC, Ericsson, Euroclear czy Brown Brothers Harriman. W powodzi gadżetów, jakie po kilku godzinach na targach dostaje niemal każdy zwiedzający, aż trudno się połapać. Kubki, długopisy, przypinki, nalepki, odblaskowe opaski, maskotki - to oczywisty standard.

Trendy? Znów Ukraina. - Jeśli rok temu myśleliśmy, że bardzo wielu zainteresowanych mówi po rosyjsku bądź ukraińsku, tym razem spodziewamy się ich jeszcze więcej. Od co najmniej dwóch lat widać, że zainteresowani pracą w Krakowie Ukraińcy to obecnie największa grupa chętnych. I trudno się z tym nie zgodzić, skoro wiele z ofert wystawionych bezpośrednio na stoiskach od razu sugeruje „mile widzianą znajomość” wschodnich języków.

Targi Absolvent Days Kraków, Centrum Konferencyjne ICE Kraków, 19 marca 2019

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
Nic tylko praca, praca i praca
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej