fbpx

RE:
VIEW

Biznes
8:32

SWAPuj z nimi. Wymienisz się na lepsze

Swap czyli wymiana. Wymiana myśli, kompetencji, pozytywnych wibracji. Pierwsza edycja zaostrzyła nam apetyt. Druga odsłona D&I SWAP zbliża się wielkimi krokami

Autor:RE:VIEW
Opublikowano:05 MAR, Czwartek

Na co dzień konkurujesz. Na co dzień rywalizujesz o pracowników na rynku pracy, dbasz o swoje know-how, pilnujesz swojej biznesowej pozycji. Ale na SWAPie demokratycznie dzielisz się wiedzą, współpracujesz, wymieniasz doświadczeniem. Przynajmniej w obszarze wyrównywania szans, niwelowania różnic, biznesowych korzyści z pracy w różnorodnych zespołach.

SWAP możesz kojarzyć z obszaru mody i fashion. A dokładniej z "drugiego życia" ubrań czy recyklingu odzieży. Idea wymiany znanych ci i opatrzonych ciuchów na te, które są znane i opatrzone komuś, wyraźnie zyskuje ostatnio na popularności. Zgodne to z trendem dzielenia się, współdzielenia, wykorzystywania ponownie, transferu wartości.

- Bardzo lubię SWAPy. Podoba mi się ich atmosfera, różnorodność, a przede wszystkim stojąca za nimi idea. Pomyślałam więc o organizacji SWAP-owej idei w środowisku biznesowym, w tym firm technologicznych, których tak wiele rozkwitło przez ostatnie lata w Polsce. Chodziło mi o to, aby firmy mogły dzielić się wiedzą, otwierać się na innych, pokazywać to, co mają najlepsze - mówi w rozmowie z Re:view Katarzyna Szydłowska-Rivero, ekspertka Diversity Hub, od dawna zaangażowana w rozmaite społeczno-biznesowe inicjatywy.

Pierwszy D&I SWAP sygnowany przez Diversity Hub ruszył w 2019 roku. Połączono w nich dwie idee: skill-sharingu i popularnych wymianek, aby w obszarze Diversity & Inclusion stworzyć coś nowego. Do udziału zaproszono organizacje biznesowe, z początku z Krakowa, ale z myślą o rozszerzeniu formuły na całą Polskę.

- Chodzi nam o współpracę z organizacjami gotowymi dzielić się z pracownikami innych korporacji tym, co same mają najlepszego w temacie D&I, np. w formule szkoleń, warsztatów, sesji eye-opening czy webinarów. A jednocześnie wziąć dla swoich pracowników od innych firm to, co one mają najlepszego do zaoferowania - tłumaczy Szydłowska-Rivero.

Jak twierdzi, obowiązuje tu prosta zasada: give one-get one.

W pierwszej, pilotażowej edycji D&I SWAP w 2019 roku wzięło udział 12 firm z Krakowa. Sukcesem pachniało już podczas przeglądania programu, w którym zaroiło się od specjalistów tak uznanych firm jak UBS (partner główny), GlobalLogic, Shell, Luxoft, Ericsson, Brown Brothers Harriman, Alexander Mann Solutions, Walstead Central Europe, IG, ABB czy Symphony Solutions.

Wśród tematów, którymi dzieliły się organizacje znalazły się między innymi kwestie niepełnosprawności, kobiet w IT, mental health, interkulturowosci czy budowania różnorodnych zespołów.

- W tym roku mierzymy jeszcze wyżej – zapraszamy około 50 organizacji z 5 dużych miast Polski: Krakowa, Warszawy, Gdańska, Wrocławia i Poznania. A być może dołączą do nas także oddziały zagraniczne - zapowiadają organizatorzy SWAP.

Jak można swapować w 2020 roku? 

Krok pierwszy to decyzja, czym twoja organizacja chce się podzielić. A co za ty idzie zgłoszenie udziału oraz tematu warsztatu/szkolenia, którym chcemy podzielić się z inną firmą. SWAP stawia na szkolenia F2F, ale można zaproponować też webinar jako opcję dodatkową. Oferowane wystąpienie musi dotyczyć sfery D&I ale nie może być promocją konkretnej firmy, lecz realną dawką wiedzy.

A ponadto musi poszerzać horyzonty, inspirować, budować kompetencje i wpływać na ludzi.

W kroku drugim wybiera się, co chcemy otrzymać w zamian. A że jak powszechnie wiadomo "dobro wraca", spośród tematów zgłoszonych przez inne firmy wybieramy ten, który najbardziej przyda się osobom zatrudnionym w naszej organizacji.

- Kolejny krok to sól tego projektu czyli wymiana. SWAP będzie mieć konkretną datę - jesienią 2020 - i właśnie wtedy nastąpi wymiana: jedno z wybranych przez Ciebie szkoleń organizowane jest w Twojej organizacji, a Ty jest gościem w firmie, która wybrała Ciebie - opisuje majowy dzień Katarzyna Szydłowska-Rivero.

Już teraz można dołączyć do SWAPu wypełniając formularz. Termin zgłoszeń zostanie podany.

http://www.diversityhub.pl/web-events/37

- To bardzo cenna inicjatywa i o tym, jak dobrze przyjęła się w biznesowym środowisku świadczą liczby. Rok temu swapowało z nami 12 organizacji i to tylko w Krakowie. Teraz to już 5 miast i aż 50 organizacji. A wciąż może być ich więcej bo zainteresowane firmy mogą zgłaszać się jeszcze chwilę - zaznacza dr Tomasz Dąbrowski z Diversity Hub.

Udział w swapie jest bezpłatny, jednak organizatorzy są otwarci na biznesowe wsparcie inicjatywy, co pozwoliłoby rozpracować ideę jeszcze szerzej. Wedle zapowiedzi, partnerzy i mecenasi D&I SWAPa mogą liczyć na szereg dodatkowych korzyści.

Re:view jest patronem medialnym SWAP 2020.

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
SWAPuj z nimi. Wymienisz się na lepsze
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej