fbpx

RE:
VIEW

WP Engine: lot nad webowym gniazdem

Pełen sukces i apetyt na więcej? Po roku zaglądamy do WP Engine, żeby przekonać się na własne oczy, jak radzą sobie w krakowskim ekosystemie IT

Autor:RAFAŁ ROMANOWSKI
Opublikowano:10 GRU, Wtorek

- Tak jak rośnie udział WordPress'a w rynku CMS, tak my rośniemy razem z nim - uśmiecha się Zygmunt Dyras, dyrektor oddziału WP Engine w Krakowie. Pochodząca z Texasu w USA firma, której obszarem działania są usługi hostingowe produktów opartych na WordPress, zatrudnia w stolicy Małopolski już ponad 50-osobowy zespół.

- A rok temu było nas 30 osób, pamiętacie? A teraz pracujemy już w czterech zespołach. Wszędzie tam, gdzie można udoskonalać witryny i aplikacje oparte na WordPress - informuje Karol Karol Harabasz, Engineering Manager w WP Engine.

To prawda. Kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się na planie filmowym w styczniu 2021, firma liczyła blisko połowę mniej ludzi. Teraz, zgodnie z pierwotnymi planami, ale w kontrze do wielu negatywnych zjawisk na rynku pracy pandemicznego świata, zespół stale się powiększa. 

Rosną w siłę

Ale to nie wszystko, co zmieniło się w WP Engine przez ten czas...

- Wynajęliśmy już całe piętro w Imperial Business Center na krakowskich Łagiewnikach. Na teraz mieściemy się bez problemu, z lekką rezerwą. 50 osób to już spory zespół. A na tym na pewno nie poprzestaniemy, bo cały czas prowadzimy rekrutacje na rozmaite stanowiska. Szukamy zarówno specjalistów do bardzo zaawansowanych, technicznych zadań, aż osoby, które mogą się sprawdzić na stanowiskach z miękkszymi kompetencjami - przybliża ostatnie wydarzenia na firmowej "osi czasu" Zygmunt Dyras.

I dodaje, że zgodnie z globalnym trendem, wymuszonym nieco przez pandemię COVID-19, WP Engine zatrudnia też specjalistów zdalnie, aby mogli pracować spoza Krakowa. Zainteresowanie jest spore.

- Chcemy aby nasz krakowski hub był miejscem otwartym dla ludzi z branży - słyszymy.

Czym dokładnie zajmują się zespoły specjalistów WP Engine? Głównie tzw. managed WordPressem, czyli rozbudowanym hostingiem najpopularniejszego CMS’a w świecie. Cały ekosystem WordPressa, najpopularniejszego w świecie "silnika" do budowy stron, to globalnie już 42,4% sieci internetowej. A to przekłada się na około 130 milionów stron internetowych.

Dlatego właśnie WP Engine ma pełne ręce roboty. A w bazie ponad 160 tysięcy klientów. I to tak uznanych, jak Dropbox, Soundcloud, National Geographic, AMD czy Microsoft. Ale też drobnych biznesów, rozsianych po całym świecie.

Wiodący w świecie system WordPress obsługiwany jest w Krakowie jako platforma typu open source. Umożliwia ona dostosowanie systemu zarządzania treścią (CMS) do parametrów konkretnej firmy, zamiast dostosowywania firmy do systemu CMS.

Historycznie rzecz biorąc

Powstali w 2010 roku. Od początku za główną siedzibę firmy obrano Austin w Teksasie (USA). Właśnie tam, przedsiębiorca internetowy Jason Cohen powołał do życia WPE, wyczuwając, że przez kolejną dekadę obsługa stron opartych na silniku WordPress może okazać się dobrym biznesem.

Aktualnie platforma WP Engine wzbogaca WordPress o narzędzia programistyczne, zarządzanie chmurą, zabezpieczenia i analizy. Dzięki temu klienci mogą szybciej tworzyć i wdrażać wysoce wydajne produkty. Usługi WP Engine nie są najtańsze, ale chwalone przez użytkowników, jako te z wysokiej półki.

- Od samego początku staramy się odróżnić od innych hostingowych graczy, m.in. zaangażowaniem w pomoc dla NGO'sów, organizacji charytatywnych czy rozmaitych ruchów społecznych - wylicza Karol Harabasz. Potwierdza, że w komunikacji WP Engine podkreślane są takie kwestie, jak wsparcie logistyczne dla stron m.in. ruchu Black Lives Matters czy organizacji walczących o demokrację w krajach arabskich.

Realna pomoc

Firma stara się też pomagać na wielu frontach również lokalnie. Najmocniej tam, gdzie funkcjonują jej oddziały, czyli - oprócz Austin w Texasie, m.in. San Francisco, Londynie, irlandzkim Limerick czy - od 2020 roku - w Krakowie.

- Jesteśmy praktycznie non-stop aktywnie zaangażowani w działalność dobroczynną. Staramy się dzielić z innymi częścią wypracowanego zysku. To nie nowość w firmie, bo od samego początku te kwestie są u nas jasne i komunikowane - mówi Ilona Kędracka, Product Owner.

Jedną z najbardziej chwalonych kooperacji WP Engine na polu charytatywnym, jest współpraca z Fundacją AutyzmUp. Odwiedzając biuro zauważam kilka podziękowań od działaczy fundacji, a nawet okolicznościową maskotkę.

Widać więc jak na dłoni, że WP Engine rozwija się na wielu frontach.

- Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem naszą firmą i tym co robimy. Na ostatnich targach pracy na uczelniach w Krakowie, postanowiliśmy odpalić program stażowy, który pozwala ludziom rozpocząć współpracę z nami i budować karierę w branży technologicznej. Właśnie w te dni swą przygodę z nami zaczyna kilkoro najlepszych studentów - opowiada Zygmunt Dyras.

Co ważne, w strukturze firmy krakowska kadra managerska w pionie engineeringu rozwija się i awansuje wewnątrz firmy.

- Dostajemy coraz bardziej wymagające zadania włączając w to podejmowanie decyzji produktowych na styku biznesu i technologii - słyszymy od zespołu.

Jak rozwijać się będzie WP Engine w kolejnym roku?

- Mamy ambicję być jednak z najciekawszych adresów w krakowskim świecie IT. Wyróżniać się, może nie wielkością, a jakością pracy, świetną atmosferą i realną odpowiedzialnością za produkt. Jeśli już teraz wyrobiliśmy sobie taką opinię, może być tylko lepiej - uważa Zygmunt Dyras.

Tak, zgadliście, sprawdzimy ich za kolejne 12 miesięcy.

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
WP Engine: lot nad webowym gniazdem
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej