fbpx

RE:
VIEW

Biznes
0:54

FabLab: kreuj, wymyślaj, wytwarzaj

Tnij, szyj, rysuj, drukuj. I podziel się swoją praktyką / wiedzą z innymi. Tak działa FabLab Małopolska - przestrzeń otwarta, przyjazna, kreatywna. Dla wszystkich, którzy chcą przeobrazić swe pomysły w rzeczywisty produkt

Autor:RAFAŁ ROMANOWSKI
Opublikowano:19 GRU, Czwartek

- FabLab to rodzaj pracowni lub małego laboratorium, to miejsce, gdzie każdy może zrealizować swoje pomysły. To kreatywna przestrzeń wypełniona różnymi maszynami takimi jak laser, drukarki 3D, maszyny do szycia czy frezarka, przy pomocy których można tworzyć prototypy, ale także końcowe produkty - mówi Urszula Młodnicka, koordynatorka FabLab Małopolska.

Tak, powiecie, takich przestrzeni namnożyło się w ostatnich czasach sporo. Warsztatowe laby instalują w swoich siedzibach firmy technologiczne, startupy, hybrydowe biznesy łączące sferę hi-tech z produkcją przemysłową. Tak, odpowiemy, labów powstało sporo, ale zazwyczaj są one mniej otwarte, dostępne tylko dla wybranych, lub pełnią rolę quasi show-roomów.

FabLab Małopolska jest inny. Przede wszystkim otwarty dla wszystkich. Za projektem stoi Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego w Krakowie, od lat wspierająca biznesowe pomysły rodzące się w tym południowej części Polski.

Od października 2018 przy Królewskiej 65 w centrum Krakowa działa sześć smart-pracowni z nowoczesnymi urządzeniami. - Mamy tu bogaty program warsztatów dla hobbystów, majsterkowiczów, artystów, inżynierów - słyszymy w FabLab Małopolska.

I mają rację!

Promieniowanie idei

Czym tak dokładnie jest małopolska inicjatywa? To rodzaj pracowni lub małego laboratorium dla osób, które chcą hobbystycznie lub w ramach pracy naukowej testować nowe rozwiązania, a nie mają do tego miejsca i odpowiednich narzędzi.

Zgodnie z zapowiedziami FabLab ma pracować na pozytywną ocenę przedsiębiorczości w regionie. Inicjatorzy jego powstania nie ukrywają, że Małopolska to region nieograniczonych możliwości dla wszystkich, którzy z tego potencjału chcą skorzystać. A FabLab Małopolska ma pozwolić wszystkim – początkującym i profesjonalistom - sprawdzić w praktyce każdy pomysł, stworzyć prototyp nowych urządzeń i wynalazków, od przedmiotów codziennego użytku po zaawansowane projekty elektroniczne.

Pracownie projektowa, krawiecka, modelarska, druku 3D, elektroniki i fotografii produktowej są wyposażone w specjalistyczny sprzęt: drukarki, laser, frezarkę, maszyny do szycia i pikowania, które pozwolą na rozwijanie własnej kreatywności i realizację autorskich pomysłów. Nowe projekty oraz konstrukcje będą rozpowszechniane w systemie otwartych licencji (Open Source).

Obok firmowych labów również i ten, samorządowy, powinien zdobyć sporą popularność. Na zainteresowanych czeka np cykl warsztatów dla osób w każdym wieku, w ramach których będzie można poznać zasady kodowania i programowania, stworzyć latający model, zbudować dron czy też drukarkę 3D, poznać technikę chenilli w patchworku oraz dowiedzieć się, jak uszyć patchwork z t-shirtów.

Dla kogo to przestrzeń?

- Głównie dla studentów i naukowców, startupowców, drobnych przedsiębiorców sektora MŚP, wynalazców oraz... dzieci. Z przestrzeni można korzystać podczas warsztatów indywidualnych, wynajmując maszyny na godziny, organizując eventy dla młodszej publiki - wylicza Urszula Młodnicka.

Przez ostatnie miesiące prowadzono tu też unijny projekt wsparcia dla nawiązania współpracy międzynarodowej przez małopolskich przedsiębiorców i klastry Inicjatywa Awangarda, w ramach którego poszukiwano i aktywizowano lokalnych liderów przedsiębiorczości. Celem było zwiększenie ich konkurencyjności i innowacyjności dzięki poprawie warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej i innowacyjnej. W projekcie zwracano tez uwagę na stymulowanie popytu na innowacje i wzmacnianiu więzi kooperacyjnych między nauką i gospodarką.

Ostatnio FabLab Małopolska staje się popularną przestrzenią do organizowania rozmaitych wydarzeń / eventów / spotkań o biznesie i technologiach. Zakotwiczył tam m.in. cykliczny meetup Krakow Enterprise Mondays, podczas którego młodzi przedsiębiorcy dzielą się swymi doświadczeniami / spostrzeżeniami z startującymi dopiero w biznesie.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą aktywnie pracować nad swoimi pomysłami. Nie ma co czekać, jest przestrzeń, czas i dobra atmosfera. Wystarczy się z nami skontaktować, przedstawić swój pomysł albo wyrazić chęć uczestnictwa w warsztatach - zachęca Młodnicka.

I to nam się podoba!

***

Kontakt do FabLab Małopolska:

Social Media
www.facebook.com/fablabmalopolska
Strona www:
www.fablabmalopolska.pl

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
FabLab: kreuj, wymyślaj, wytwarzaj
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej