fbpx

RE:
VIEW

100 polskich firm na 100 lat niepodległości

Niektóre z tych firm powstały jeszcze przed rokiem 1918, ale ich czasy świetności przypadły na ostatnie stulecie. Inne już nie istnieją, ale przez lata produkowały eksportowe hity, docierające do kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Jeszcze inne to młode startupy, które dopiero podbijają światowe rynku. Zapraszamy na subiektywne, alfabetyczne, skondensowane zestawienie 100 polskich firm/marek na 100 lat niepodległości.

Autor:RE:VIEW
Opublikowano:11 LIS, Niedziela
  1. 4F – znana z letnich i zimowych kolekcji olimpijskich marka odzieży i akcesoriów sportowych. Współpracuje nie tylko z Polskim Komitetem Olimpijskim, ale także Łotewskim i Serbskim. Swoje sklepy ma na Łotwie, w Rumunii, Słowacji czy Czechach.
  2. Aflofarm – największy producent suplementów diety w Polsce, to do niego należą takie marki jak NeoMag, Herbapect czy Preventic
  3. Alpinus – marka założona przez polskiego himalaistę Artura Hajzera oraz jego znajomego Janusza Majera, produkowali wysokiej jakości odzież i sprzęty wspinaczkowy. Niestety ceny też były wysokie i po wielu perturbacjach firma ogłosiła upadłość.
  4. Amica – założona w 1945 roku to jeden z największych polskich producentów sprzętu gospodarstwa domowego
  5. Asseco – szósty największy producent oprogramowania w Europie, działa w ponad 50 krajach, zatrudniając ponad 24 tys. osób. Założona przez Adama Górala firma na początku zajmowała się tworzeniem oprogramowania dla banków spółdzielczych.
  6. Atal – jedna z najwyżej wycenianych polskich firm deweloperski, która zaczynała od stawiania domów
  7. Autosan – marka autobusów z Sanoka, założona w 1832 roku. Ich autobusy trafiły m.in. do Ghany, Gwinei czy Turcji.
  8. Bakalland – w 1991 roku trzej przyjaciele złożyli firmę Uno Tradex, by potem zająć się sprzedażą bakalii, 10 lat później powołali markę Bakalland. Szacuje się, że firma warta jest 400-500 mln złotych.
  9. Bakoma – firma zaczynała od produkcji suszu warzywnego i cebuli, teraz to największy polski producent przetworów mlecznych
  10. Barlinek – producent desek podłogowych, które obecnie można znaleźć w Kanadzie, Meksyku czy Rosji. Międzynarodową ekspansję zaczęli od Skandynawii.
  11. Black Energy Drink – napój energetyczny, który na polskim rynku wygrywa z Red Bullem. Poza Polską jest obecny m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, w Czechach, w Słowacji, w Bułgarii i w Iranie. Twarzą napoju był Mike Tyson.
  12. Black Red White – zaczynali od skręcania stołów i krzeseł. Dziś produkują meble na światowe rynki, aż 40 proc. ich produktów przeznaczonych jest na eksport.
  13. Blikle – najstarsza cukiernia w Polsce, zarządzana przez kolejne pokolenia rodziny Blikle. Dziś mierzy się z wielką konkurencją, ale w Warszawie ciągle jest popularna.
  14. Brainly – internetowy serwis pomagający odrabiać zadania domowe, znany w Polsce jako Zadane.pl, ale jego narodowe wersje są dostępne w kilkudziesięciu krajach świata w kilkudziesięciu językach
  15. Brand24 – monitoring sieci i mediów społecznościowych. Firma powstała zaledwie 7 lat temu, a już monitoruje kilkadziesiąt tysięcy marek (m.in. Intel, IKEA, Carlsberg) dla klientów pochodzących z USA, Wielkiej Brytanii, Polski, Indonezji, Włoch, Bułgarii, Kanady, Singapuru, Emiratów Arabskich oraz Australii.
  16. Call Page – tworzą system, który pozwala oddzwonić do klienta w 28 sekund, współpracują z 3200 firmami na całym świecie, takimi jak Audi, BMW czy Orange
  17. CCC – czyli Cena Czyni Cuda - firma produkująca obuwie, której początki sięgają lat 90. Zaczynali pod nazwą „Miłek”, a potem „Żółta stopa”. Nie tylko zgarniają duży kawałek tortu na polskim rynku obuwniczym, ale także dystrybuują obuwie do Rosji, Estonii, Niemiec, Austrii czy Chorwacji.
  18. CD Projekt – wydawca i producent gier. Jego studio CD Projekt Red wydało serię gier o Wiedźminie, których sukces zaskoczył samego Andrzeja Sapkowskiego, twórcę literackiego pierwowzoru. Obecnie pracują nad grą Cyberpunk 2077, na którą czekają gracze na całym świecie.
  19. Ciech – historia przedsiębiorstwa sięga 1945 roku, producent sody, karbidu i bieli cynkowej, która eksportowana jest do 12 krajów świata. To drugi największy producent sody kalcynowej w Europie.
  20. Cinkciarz.pl – polski kantor internetowy z biurami w Londynie czy Chicago, do jego grupy należy marka Contoxia stworzona na rynek zagraniczny
  21. Cobi – polska wersja klocków Lego. To drugi na świecie, a trzeci w Europie producent kolorowych klocków łączących się ze sobą wypustkami.
  22. Comarch – spółka informatyczna profesora Akademii Górniczo-Hutniczej, Janusza Filipiaka. Zaczynał od pisania programów w wynajętym pokoju, obecnie Comarch zatrudnia 5500 tysięcy osób w 88 biurach w 31 krajach świata.
  23. Ćmielów i Chodzież – polska porcelana, której początki sięgają przełomu XVIII/XIX wieku. Ich filiżanki, talerze i imbryki zmieniają się na przestrzeni lat, wyznaczając trendy współczesnego porcelanowego designu.
  24. Delphia Yachts – założyciele firmy, bracia Piotr i Wojciech Kot, zaczęli od produkcji jachtów Sportina na Mazurach, by wkrótce stać się największą stocznią jachtową w Europie Środkowo-Wschodniej. Niedawno 80 proc. udziałów w firmie trafiło w ręce francuskiego inwestora.
  25. Dino Polska – to największa sieć sklepów spożywczych, która ciągle jest w polskich rękach. Ich sklepy ulokowane są głównie w małych miastach
  26. Drutex – okna z Bytowa, które eksportowane są nie tylko do krajów europejskich, ale także Azji, Ameryki czy Australii
  27. Duckie Deck – gry edukacyjne dla dzieci przygotowane na telefony komórkowe i tablety. Duckie Deck wypuściło już około 15 aplikacji
  28. Empik - sieć sprzedaży książek, płyt, filmów czy gier oraz kolorowych gadżetów papiernicznych, która powstała w 1948 roku jako Klub Międzynarodowej Prasy i Książki.
  29. Enter Air - polska czarterowa linia lotnicza. Posiada stałe bazy w Polsce i czasowe zagranicą. Lata do najdalszych zakątków świata, regularnie uzupełniając swoją flotę
  30. Estimote – jeden z pierwszych polskich startupów produkujących beacony, zgarnął kilkunastomilionowe dofinansowania od zagranicznych inwestorów
  31. Fablok – zakład przemysłowy założony w 1919 roku w Chrzanowie. To tu wyprodukowano pierwszą w Polsce lokomotywę. W latach swojej świetności Fablok wyprodukował m.in. blisko 3600 parowozów, odbiorcami były kraje takie jak: Albania, Bułgaria, Jugosławia, Rumunia, Węgry, Chiny, Indie, Korea, Wietnam i ZSRR. Firma ogłosiła upadłość w 2013 roku.
  32. Fakro – okna dachowe od Roberta Florka. Teraz to międzynarodowa korporacja ze spółkami produkcyjnymi m.in. na Ukrainie i w Chinach. Główna siedziba jednak ciągle znajduje się w Nowym Sączu
  33. Forte – producent mebli z Ostrowi Mazowieckiej, którego specjalnością były meble skrzyniowe sprzedawana w paczkach do samodzielnego montażu
  34. Gerlach – marka z 1760 roku, której najlepszy czas przypadł na lata PRLu. Produkowała sztućce i noże. Po II wojnie światowej przeszła w ręce państwa, a w 2001 roku trafiła znów do prywatnych przedsiębiorców. Dziś wytwarzają jeszcze garnki, patelnie i inne akcesoria kuchenne.
  35. Gino Rossi – choć brzmi jak marka z serca Włoch, ta firma obuwnicza została założona w 1992 roku w Słupsku. Ich salony można znaleźć m.in. w Berlinie, Rydze czy Pradze.
  36. Herbapol – powstała w 1949 roku jako Centrala Zielarska, dziś czołowy producent syropów spożywczych w Polsce
  37. Hortex – producenci soków, napojów i mrożonych warzyw. Firma powstała w 1958 roku. Nazwa pochodzi o słów „hortus” (ogród) i „export”. Główne kierunki eksportu naszych soków, napojów i nektarów to Wielka Brytania, Irlandia, Stany Zjednoczone, Kanada.
  38. Inglot – kolorowe kosmetyki do makijażu, które obecnie dostępne są na sześciu kontynentach. Ich historia zaczęła się jeszcze w latach 80’ jako producenta lakierów do paznokci.
  39. Junak – kultowy motocykl, który zaczął być produkowany 1957 roku. Już trzy lata później eksportowano motocykle zagranicę w tym do Mongolii, Turcji, Wenezueli, na Kubę czy do USA.
  40. KGHM Miedź - szósty producent miedzi elektrolitycznej oraz pierwszym co do wielkości wytwórcą srebra na świecie, jedna z największych polskich spółek skarbu państwa
  41. Krosno S. A. – jeden ze światowych liderów w produkcji szkła gospodarczego. Wszystko zaczęło się w 1923 roku, gdy powstała w Krośnie pierwsza huta szkła. Szklanki czy kieliszki z Krosna były eksportowane do 60 krajów świata W latach 90’. zaczęły się problemy finansowe, a dwa lata temu firma została przejęta przez południowoafrykański fundusz.
  42. Kross – ponad 300 tys. rowerów rocznie eksportowanych do 40 krajów na całym świecie. Kontrolują około 40 proc. rynku w Polsce, a na ich rowerach jeździ m.in. Maja Włoszczowska.
  43. La Mania – marka produkująca kobiece sukienki, stworzona przez Joannę Przetakiewicz. Jako pierwsza polska marka pojawiła się w prestiżowym butiku Harrods w Londynie.
  44. Lewiatan - powstała w 1994 roku jako organizacja zrzeszająca kupców prowadzących działalność handlową. Jej celem było konkurowanie z zagranicznymi sieciami, które coraz mocniej pojawiały się na polskim rynku. Obecnie jest jedną z dziesięciu największych sieci handlowych w Polsce
  45. Livechat – narzędzie do internetowej obsługi klientów i marketingu online. Z narzędzia korzysta ponad 8000 film na całym świecie m.in. Bosch, ING, Philips czy Samsung.
  46. Local Heros – firma odzieżowa założona przez dwie dwudziestolatki, której klientami są Rita Ora, Cara Delevigne czy Justin Bieber
  47. LPP – największy polski koncern odzieżowy, w jego skład wchodzą takie marki jak Reserved, House, Mohito czy Cropp. Ich ubrania można dostać w 1700 sklepach w 21 krajach świata.
  48. Ludwik – do dziś jeden z najpopularniejszych producentów płynu do mycia naczyń, który obecnie znacznie rozszerzył swoją ofertę
  49. Łucznik – radomskie zakłady produkujące maszyny do szycia

  50. Mangata - jedna z największych korporacji w branży metalowej w Polsce. Jej spółkami córkami są m.in. Zetkama, MCS Żory czy Kuźnia Polska. Ich produkty sprzedawane są do 70 krajów na świecie
  51. Manta – od czajników, przez odkurzacze po telefony. Firma założona 30 lat temu produkuje sprzęt AGD, RTV i IT i z powodzeniem eksportuje je do krajów środkowoeuropejskich.
  52. Media Expert – ogólnopolska sieć elektromarketów. W 2017 roku miała ponad 440 sklepów w całej Polsce, oferując klientom codziennie niskie ceny
  53. Miquido - mobile-first software house i firma konsultingowa, ich projekty nagradzane są w prestiżowych rankingach i wdrażane w znanych firmach na całym świecie. Według Deloitte Technology Fast 2016, to najszybciej rozwijająca się marka w swojej kategorii.
  54. Miraculum – słynne perfumy Pani Walewska to ich produkt, ale sukcesy odniosły też inne ich kosmetyki. Sypki puder w 1931 roku otrzymał złoty medal na wystawie w Paryżu.
  55. MISBHV - polska marka streetwearowa prowadzona od 2007 roku przez Natalię Maczek. W ubraniach MISBHV widziana była m.in. Rihanna, Kim Kardashian, Ellie Goulding czy A$AP Rocky.
  56. Mlekopol – jedna z 20 największych przetwórców mleka w Europie. Powstała w latach 80’ w Grajewie.
  57. Mlekovita – spółdzielnia mleczarska, która ma już 90 lat. Jeden z największych producentów w branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Około 30 proc. produktów przeznaczonych jest na eksport
  58. Mokate – firma zaczęła działać w 1927 roku jako Mokrysz, dopiero w latach 90’ została przemianowana na Mokate, a potem zasłynęła na świecie dzięki instant cappuccino. Obecnie ich produkty eksportowane są do 70 krajów świata.
  59. Monnari – marka odzieżowa dla kobiet, założona w 1998 roku. Głośno zrobiło się o niej w 2006 roku, kiedy w ich pokazie mody wzięła udział Claudia Schiffer. Kilka lat temu zanotowała finansowe tąpnięcie, jednak ciągle jest na powierzchni.
  60. Multikino – sieć wielosalowych kin, z których pierwsze powstało trzydzieści lat temu w Poznaniu. Oprócz sal kinowych w Polsce, Multikino ma swoje kina w Rydze i Wilnie. Wykupione w 2013 roku przez brytyjsko-irlandzkiego operatora Vue Entertaiment.
  61. Newag - polskie przedsiębiorstwo produkcyjne specjalizujące się w produkcji oraz modernizacji taboru szynowego. Ich wagony jeżdżą głównie w Polsce i we Włoszech. Firma powstała z kolejnych przekształceń Cesarsko-Królewskich Warsztatów Kolei z 1876 roku.
  62. Nowy Styl – zaczęli od trzech modeli krzeseł, które osobiście rozwozili do dystrybutorów mebli. Dziś są jedną z najnowocześniejszych fabryk mebli w Europie, sprzedając swoje produkty w ponad 60 krajach.
  63. Nozbe – aplikacja pomagająca zarządzać czasem i produktywnością, która znana jest już na całym świecie
  64. Oknoplast – ponad 1600 salonów w 10 krajach w Europie, szczególnie sporą sieć dystrybucyjną posiada we Włoszech. Tam też był sponsorem klubu Inter Mediolan, a w 2013 roku został partnerem klubu Borussia Dortmund
  65. Opoczno – pierwsza fabryka powstała w 1883 roku, ale rozwój firmy przerwała I wojna światowa. Marka jednak przetrwała trudny okres i obecnie płytki ceramiczne z Opoczna są hitem eksportowym w Niemczech, Czechach czy na Słowacji.
  66. Paprykarz szczeciński – czyli mielone rybie mięso sprzedawane w puszcze stało się hitem eksportowym, sprzedawanym do 32 krajów na świecie
  67. Pesa – firma z Bydgoszczy, której pojazdy szynowe przemierzają świat. Można je spotkać w Rosji, na Węgrzech, w Kazachstanie, Niemczech czy we Włoszech.
  68. Piekarnia Szwajcarska – piekarnia stworzona przez Wojciecha Śmiechowskiego, której najlepiej sprzedającym się produktem jest pieczywo mrożone. Ich wypiekane są na terenie całej Europy.
  69. Platige Image – studio zajmujące się tworzeniem efektów specjalnych, grafiki komputerowej i animacji. Ich prace nominowano m.in. do Oscarów czy Złotej Palmy.
  70. Pollena Ostrzeszów – producent kultowego mydła Biały Jeleń i proszku Pollena. W PRLu produkowali krem Nivea na licencji niemieckiego koncernu, który eksportowano do krajów Bloku Wschodniego. Po latach stagnacji znów podbija polski rynek pod marką Biały Jeleń.
  71. Polpharma – koncert farmaceutyczny Jerzego Staraka, który ciągle zwiększa skalę swojego biznesu, głównie dzięki dystrybucji w Europie Wschodniej.
  72. Polsat – pierwsza prywatna stacja telewizyjna, założona przez Zygmunta Solorza w 1992 roku. W rankingu Forbes za 2017 rok firma Cyfrowy Polsat została uznana za największą polską firmę prywatną.
  73. Prince Polo – produkowane od 1955 roku przez cieszyńskie zakłady Olza. Popularne są m.in. w Czechach, na Łotwie czy Węgrzech, ale prawdziwym hitem stało się na Islandii.
  74. Prowly – startup usprawniający działania PRowe i komunikację marek z mediami, jednym z klientów został Spotify
  75. Romet – firma powstała w 1971 roku jako nowa wersja „Zjednoczonych Zakładów Rowerowych” z 1948 roku. Produkowała rowery i motorowery (słynny Komar), które eksportowane były m.in. do Szwecji, USA, Kanady i niektórych krajów Ameryki Łacińskiej.
  76. Ruch – ma tyle lat, co niepodległa Polska. Założona w 1918 roku przez dwóch księgarzy firma szybko opanowała polskie ulice stawiając słynne kioski. Znacjonalizowana po II wojnie światowej, w 2010 roku przeszła znów w prywatne ręce.
  77. Sante - powstała w 1992 roku. To rodzinna firma zajmująca się produkcją zdrowej żywności. Od trzech lat ma także swoje centrum wellness&SPA
  78. Selvita - polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych przede wszystkim w obszarze onkologicznym. W obszarze badań nad chorobami nowotworowymi Spółka współpracuje m.in. z renomowanymi spółkami zagranicznymi H3 Biomedicine, Merck, Epidarex Capital, Nodthera, Menarini Group.
  79. Solaris – producent autobusów, trolejbusów czy tramwajów. Ich autobusy jeżdżą m.in. po ulicach Aten, Lacjum, Berlina czy Dubaju. We wrześniu 2018 roku Solange Olszewska podjęła decyzję o sprzedaży firmy hiszpańskiej grupie CAF. Wartość transakcji to ponad 300 mln euro.
  80. Star Foods – producent chipsów i chrupek – zwanych popularnie snakami. W paczkach można było znaleźć żetony do gier ze zwierzętami, państwami czy postaciami z bajek i filmów. Firma została wykupiona przez koncern PepsiCo
  81. Synthos – producent polistyrenu czyli styropianu, europejski lider w branży
  82. Syrena – symbol Warszawy na czterech kółkach. Ponad pół miliona samochodów wyszło z polskiej fabryki w latach 1957 – 1983.
  83. Tauron - polskie przedsiębiorstwo grupujące spółki z branży energetycznej, drugie pod względem wielkości w Polsce
  84. Techland – na rynku gier wideo odnieśli sukces dzięki grze „Dead Island”, która została sprzedana w 7,5 mln egzemplarzy. Firma ciągle się rozwija, a zaczynała w 1991 roku od tłumaczeń zagranicznych programów komputerowych.
  85. Tele-Fonika – największy w Europie Środkowo-Wschodniej i trzeci w Europie producent kabli, rozrosła się w latach 90., kiedy Bogusław Cupiał postanowił przejąć trzy polskie firmy z branży
  86. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych – producent proszków do czyszczenia, pieluch i podpasek Bella. Stanowiły tańszą alternatywę dla podpasek Always i dzięki temu trafiły do sklepów w 80 państwach na świecie
  87. Trefl – puzzle, gry planszowe i zabawki. Produkty Trefla uprzyjemniają czas wolny mieszkańcom ponad 50 krajów na świecie, do których eksportowane są gry i puzzle.
  88. TVN – druga, prywatna telewizja w Polsce, założona przez właścicieli koncernu ITI. Obecnie TVN to kilkanaście kanałów, platforma cyfrowa. Produkują własne programy i seriale.
  89. Tymbark – wytwarza soki i przetwory owocowo-warzywne od 1936 roku, ich produkty są znane w 30 krajach na świecie. Obecnie członek grupy Maspex.
  90. Ursus – słynny producent słynnych czerwonych traktorów. Powstał jeszcze w 1893 roku i przez lata, mimo zmieniających się systemów, miał się bardzo dobrze – ostatnio jednak pojawiają się informacje o kłopotach finansowych i koniecznej restrukturyzacji.
  91. Van Pur - największa niezależna polska spółka piwowarska. W ich portfolio jest piwo Perła czy Browar Łomża
  92. Vistula – czołowa marka odzieżowa, zajmująca się produkcją klasycznych, męskich ubrań. Posiada cztery zakłady produkcyjne w Polsce, prawie 200 salonów sprzedaży, w tym kilka zagranicą. W 2006 roku połączyła się z Wólczanką, potem z W. Kruk S.A. W 2018 roku planowana jest fuzja z firmą odzieżową Bytom i zmiana nazwy na VRG.
  93. Kruk – najstarsza marka jubilerska w Polsce. Została otwarta w 1840 roku w Poznaniu, produkując na początku biżuterię na zamówienie kościoła. Dopiero w 1990 roku firma otworzyła pierwszy salon jubilerski. Obecnie członek Vistula Group.
  94. Wedel – najstarsza w Polsce fabryka czekolady, która postała w 1851 roku. Po II wojnie światowej eksportowała swoje czekolady, pralinki, wafle i cukierki do 30 krajów Euroy, Ameryki, Afryki czy Australii. Przejęta przez PepsiCo, potem struktura własności zaczęła się zmieniać.
  95. Zakłady Ceramiczne Bolesławiec – chyba najstarsza „firma” w zestawieniu, bo jej historii można szukać już w średniowieczu. Dziś są unikalnym na skalę światową producentem ceramiki stołowej zdobionej metodą stempelkową.
  96. Zakłady wyrobów metalowych SHL – to producencki popularniej pralki Frania. W ich fabrykach powstał prototyp polskiego samochodu osobowego, a przed wojną produkowano tam też szable czy kuchnie polowe. Dziś SHL produkuje części samochodowe i autobusowe, większość swojej produkcji przeznacza na eksport. Głównym klientem firmy jest m.in. Volvo.
  97. Zelmer – w czasach PRLu produkował kultowe odkurzacze-jamniki, od 2013 roku marka Zelmer jest częścią globalnej grupy BSH.
  98. Ziaja - polskie przedsiębiorstwo kosmetyczne, założone w 1989 roku przez farmaceutów Aleksandrę i Zenona Ziaja. Pierwszym produktem firmy był "Naturalny Krem Oliwkowy", sprzedawany do dziś. Kosmetyki marki Ziaja są hitem w… Korei.
  99. Zortax – drukarka 3D, która pieniądze na swój rozwój zgarnęła na Kickstarterze. Potem firma podpisała kontrakt z firmą Dell.
  100. Żuk – prawie pół miliona tego kultowego samochodu dostawczego pojawiło się na drogach krajów Bloku Wschodniego, a także Szwecji, Danii, Finlandii czy Belgii. Auta wycofano z produkcji w 1998 roku.

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
100 polskich firm na 100 lat niepodległości
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej