fbpx

RE:
VIEW

Uber: miliony na rowery

Jump - tak nazywa się system rowerów miejskich Ubera, który w krótkim czasie ma zainfekować wirusem "electric-bicycle-sharing" cały świat. Jump powstanie w całości w Krakowie. Za miliony

Autor:RE:VIEW
Opublikowano:24 STY, Czwartek

Elektryczny rower miejski oraz elektryczne hulajnogi wypożyczane na wzór uberowej aplikacji - tak w skrócie można przedstawić pomysł Ubera, który ma zrewolucjonizować sposób poruszania się po miastach. Jump testowany był pierwotnie w Chicago, Waszyngtonie i San Francisco, aktualnie przygotowywany jest do uruchomienia w Berlinie. System Jump oparty jest o geolokalizację (podobnie jak krakowskie Wavelo). Rower będzie można wypożyczyć oraz pozostawić w dowolnym miejscu za pomocą dedykowanej aplikacji i generowanego kodu.

Kolejnym miastem, które mocno skojarzy się (nie tylko) użytkownikom z Jump będzie polski Kraków. Właśnie tu zostanie uruchomione pierwsze poza Stanami Zjednoczonymi inżynieryjne centrum Uber Jump. To kontynuacja wartej 40 mln złotych ofensywy Ubera na Kraków, która rozpoczęła się we wrześniu 2016 roku otwarciem w Browarze Lubicz centrum usług "największego (niegdyś) startupu świata", a obecnie wielkiej firmy specjalizującej się w rozmaitych formach usług (m.in. Uber, Uber Eats).

Krakowskie Center of Excellence Ubera ma podwoić zatrudnienie. Oprócz pracą nad rozwijanie aplikacji oraz rozwiązywaniem typowo serwisowych problemów, teraz ma rozwijać projekt Jump. Uber ma zainwestować w Kraków 26 mln zł oraz dodatkowo 11 mln zł w centrum inżynieryjne. Tam 20 inżynierów, programistów oraz mechaników zajmuje się testami aplikacji Jump, zintegrowaniem jej z istniejącymi kanałami Ubera oraz... projektami nowych wersji rowerów przyszłości, skuterów i hulajnóg.

Uber ma 10 biur Center of Excellence (Chicago, Phoenix, San Jose, Sao Paulo, Limerick, Kraków, Kair, Lizbona, Hyderabad, Manila). Zatrudnia 300 osób, m.in. Polaków, Białorusinów, Chorwatów, Czechów, Francuzów, Niemców, Ukraińców, Włochów, Hiszpanów i Węgrów.

Równolegle Uber rozwija się w Warszawie. Miasto ma się stać biznesowym sercem Ubera na Europę Centralną, Kraków zaś dostarczać na rynek najnowsze technologie. Prace nad projektami Jump, Uber oraz Uber Eats (realizowane również głównie za pomocą rowerów), opracowywanie strategii biznesowej i nowych inwestycji oraz badawczo-rozwojowe obszary, mają być zintegrowane jeszcze mocniej.

Kiedy system Jump wejdzie w fazę realizacji w polskich miastach? Wszystko zależy od tempa prac nad rozwojem produktu oraz testów, w których - obok Berlina - polskie miasta mają wziąć udział. Przedstawiciele Ubera przyznają, że Jump najłatwiej testować pod samym okiem pracujących nad nim inżynierów, programistów i projektantów.

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

re:
Uber: miliony na rowery
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej