fbpx

RE:
VIEW

Biznes
0:56

Nowe idee w nowych labach

Nie masz labu - nie pokazuj się w branży. To credo wiodących obecnie w globalnym biznesie organizacji. Obojętnie czy jesteś duży, średni czy mniejszy, lab musi być. Chyba, że jesteś startupem. Wówczas lab to ty

Autor:RE:VIEW
Opublikowano:29 PAź, Poniedziałek

Re:view opisuje zmiany. Zmiany w technologiach, biznesie, społecznościach. Zmiany z definicji dostarczają świeżej krwi do nieco skostniałych struktur, zasad, logistyki myślenia i działania. Nowoczesny biznes końca drugiej dekady XXI wieku odkrywa więc uroki labów, pracowni, warsztatów, gdzie w twórczy sposób można pracować, eksperymentować, testować, projektować rozmaite projekty, idee, pomysły czy prototypy.

Bez dwóch zdań to odpowiedź na coraz wyraźniej rysujące się trendy. Globalne organizacje coraz chętniej czerpią pomysły od młodego pokolenia. A młodsza mutacja generacji Y czy wchodzące na rynek pracy Z-etki zamiast pracować przy biurkach czy zamkniętych w boksach, wybierają nieszablonowe przestrzenie. "Młodzi, twórczy i kreatywni" - jak zwykło się mówić o tych najcenniejszych z młodego narybku - bardziej cenią sobie przestrzeń, pracę w mniej stresujących warunkach, biurka na stojąco czy home-office. Stąd właśnie popularność labów produkcyjnych, w których w czasie lub po pracy można pracować nad własnymi projektami.

Globalna zmiana

Ten model obserwujemy w Re:view coraz częściej. Dość wspomnieć np. satelitarnie ustawione w strukturze giganta medialnego Deutsche Telekom biura Hubraum w Berlinie, Krakowie i Tel Awiwie, z których raz po raz płyną do niemieckiej centrali ożywcze pomysły. Młodym pracownikom i stażystom udostępnia się, najczęściej post-przemysłową, przestrzeń, internet oraz dostęp do bazowego cateringu. "Odwdzięczają się" monitoringiem tego, co w telekomunikacyjnych trendach piszczy oraz nieszablonowymi rozwiązaniami, z których niektóre można przekuć w dobry biznes.

Przykładów jest mnóstwo: np. Innovation Lab - tak nazywa się specjalnie dedykowane nowym technologiom laboratorium działające od listopada 2017 w krakowskiej siedzibie Sabre Polska przy ulicy Wadowickiej. Powstało, aby w wolnym (ale nie tylko) czasie pracownicy Sabre mieli... pełne ręce roboty. Można tu tworzyć, kroić, wypalać, podłączać, testować, podpinać, programować wszelkie urządzenia, których zastosowanie może okazać się zasadne w przyszłości. W Innovation Lab - wg zamierzeń projektu - pracownicy firmy mają czuć tzw. swobodę twórczą, aby to, co obmyślają, mogło przydać się, nie tylko im, ale i firmie i jej klientom.

Od czerwca 2018 we Wrocławiu przy ul. Szybowcowej działa specjalnie dedykowana tego typu pomysłom przestrzeń, zrealizowana obok struktur fińskiego goganta telekomunikacyjnego Nokia.

- W Nokia Garage udało się nam stworzyć przestrzeń, która jest kreatywna i umożliwia pracę w bardzo wielu konfiguracjach. Możemy indywidualnie, możemy w grupie w różnych metodach twórczego rozwiązywania problemów. Możemy na huśtawkach, na fotelach. Może cokolwiek wydrukować w 3D. Każdy innowator, który będzie chciał z nami współpracować jest inny. Każdy produkt jest inny. I żeby je rozwijać przestrzeń musi być maksymalnie elastyczna - mówi Agnieszka Pasek, Creative Strategy Designer Nokia Poland.

Labu do kreowania najlepszych pomysłów pozazdrościła też innym Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego w Krakowie, od lat wspierająca biznesowe pomysły rodzące się w tym południowym regionie Polski. Od października 2018 przy Królewskiej 65 w centrum Krakowa działa FabLab Małopolska czyli sześć smart-pracowni z nowoczesnymi urządzeniami a w nim bogaty program warsztatów dla hobbystów, majsterkowiczów, artystów, inżynierów.

- To rodzaj pracowni lub małego laboratorium dla osób, które chcą hobbystycznie lub w ramach pracy naukowej testować nowe rozwiązania, a nie mają do tego miejsca i odpowiednich narzędzi - przybliża w rozmowie z Re:view Urszula Podraza, rzeczniczka prasowa MARR.

Rozwinięcie skrzydeł

- Małopolska to region nieograniczonych możliwości dla wszystkich, którzy z tego potencjału chcą skorzystać. Miejsce, które dziś pojawiło się na mapie naszego województwa będzie stanowić kreatywną przestrzeń, w której każdy będzie mógł rozwijać swoje projekty. FabLab Małopolska pozwoli wszystkim – początkującym i profesjonalistom - w praktyce sprawdzić każdy pomysł, stworzyć prototyp nowych urządzeń i wynalazków, od przedmiotów codziennego użytku po zaawansowane projekty elektroniczne – tłumaczy marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Pracownie projektowa, krawiecka, modelarska, druku 3D, elektroniki i fotografii produktowej są wyposażone w specjalistyczny sprzęt: drukarki, laser, frezarkę, maszyny do szycia i pikowania, które pozwolą na rozwijanie własnej kreatywności i realizację autorskich pomysłów. Nowe projekty oraz konstrukcje będą rozpowszechniane w systemie otwartych licencji (Open Source).

Powstanie FabLab Małopolska (z ang. Fabrication Laboratory) jest jednym z tegorocznych projektów strategicznych Województwa Małopolskiego. Za jego realizację odpowiada Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. i powołana przez nią fundacja Inteligentna Małopolska. Inicjatywa realizowana jest we współpracy z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

– FabLab oferuje łatwy dostęp do specjalistycznych narzędzi, pozwalających tworzyć nieszablonowe projekty. Tutaj można własnoręcznie zrobić wszystko, co urodzi się w głowie autora. To miejsce dla pasjonatów, w którym można uwolnić swoją kreatywność i odkryć nowe hobby - mówi Jan Pamuła, Prezes MARR.

Obok firmowych labów również i ten, samorządowy lab powinien zdobyć sporą popularność. Zwłaszcza, że również otwarty jest dla wszystkich pomysłowych i twórczych umysłów. W FabLab Małopolska przygotowano np. intensywny program warsztatów dla osób w każdym wieku, w ramach których będzie można poznać zasady kodowania i programowania, stworzyć model latający, zbudować dron czy też drukarkę 3D, poznać technikę chenilli w patchworku oraz dowiedzieć się, jak uszyć patchwork z t-shirtów. Działalność FabLab opiera się o system abonamentowy oraz cykliczną organizację warsztatów i wydarzeń. Ma współpracować z instytucjami oświaty, szkołami i uczelniami wyższymi.

Planowane jest też uruchomienie mobilnego laboratorium (MobiLab), który będzie mógł dotrzeć do placówek oświatowych w całej Małopolsce. Pozwoli on młodym ludziom, także z małych miejscowości, na wykorzystanie nowoczesnych technologii i przeprowadzanie doświadczeń niedostępnych podczas tradycyjnych lekcji w szkołach. Partnerami projektu są: Colop Polska, VP Reklama, BMD POLSKA - Dystrybutor Generalny BERNINA.

Pierwszy FabLab powstał w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy profesora MIT Neila Gershenfelda, który podczas pracy ze studentami stwierdził, że udostępnienie odpowiednich narzędzi uwalnia w nich kreatywność. Obecnie w ponad stu krajach działa ok. tysiąca cyfrowych warsztatów.

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

re:
Nowe idee w nowych labach
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej