fbpx

RE:
VIEW

Anioły dodadzą wam skrzydeł

Cambridge Innovation Center (CIC Warsaw) oraz COBIN Angels zbudują wspólnie społeczność inwestorów w Kampusie Innowacji. Popatrzmy w niebo jak polskie startupy fruną daleko...

Autor:RE:VIEW
Opublikowano:16 PAź, Piątek

W ramach Kampusu Innowacji w Warszawie, CIC Warsaw wraz z największym profesjonalnym zrzeszeniem Aniołów Biznesu w Polsce, stworzą pierwszą wyspecjalizowaną społeczność inwestorów wysokiego ryzyka (Venture Capital).

Od promowania inwestycji jako Anioł Biznesu po bycie punktem kontaktu dla międzynarodowych funduszy Venture Capital, poszukujących możliwości inwestycyjnych w Europie Środkowowschodniej – Społeczność Inwestorów chce stać się platformą do edukacji, budowania kontaktów i koinwestycji z lokalnymi graczami.

Zarządzana przez COBIN Angels Społeczność Inwestorów ma ambicję zmienić kulturę inwestowania w Polsce oraz przyciągnąć więcej kapitału zagranicznego do regionu. Inicjatywa dołącza do pozostałych działań warszawskiego Kampusu Innowacji. W ramach Kampusu, w którym główną siedzibę mają CIC Warsaw oraz Fundacja Venture Cafe Warsaw, ma działać szereg inicjatyw skierowanych do polskiego rynku innowacyjnego.

Współpracę z CIC w ramach Kampusu Innowacji ogłosiło już kilka hubów branżowych, skoncentrowanych na potrzebach wybranych sektorów: nieruchomościowego, kosmicznego czy Internetu rzeczy (IoT). W niedługim czasie dołączą do nich kolejne wyspecjalizowane huby.

Rozwinięte ekosystemy innowacyjne opierają się na równowadze kluczowych składników: idei, talentu i kapitału. Ten ostatni pojawia się zwykle jako ostatni i jednocześnie jest najtrudniejszy do zbudowania. Chociaż Polska jest bogata w idee i topowe talenty, to polskie startupy wciąż mają problem z przyciągnięciem wystarczającego kapitału inwestycyjnego.

Tylko w ubiegłym roku młode spółki technologiczne pozyskały w sumie ponad 1 mld PLN od inwestorów, jest to jednak wciąż kropla w morzu potrzeb. Zgodnie z danymi raportu State of European Tech 2019, posiadamy w kraju aż 5% europejskich talentów technologicznych, a jednocześnie przyciągamy zaledwie 0,5% europejskiego kapitału wysokiego ryzyka.

Siłę płynącą z bliskości kapitału CIC doświadczyło historycznie na własnej skórze. Przy Kendall Square w Cambridge w USA, jednej z czołowych dzielnic innowacyjnych na świecie, kapitał inwestycyjny wzrósł z poziomu 100 milionów dolarów w 1999 r. do ponad 15 miliardów dolarów w 2019 r. A mowa tu wyłącznie o funduszach, które swoje siedziby ulokowały w przestrzeni zarządzanej lub bezpośrednio sąsiadującej z CIC.

Wraz ze wzrostem aktywności innowatorów, wzrosło zainteresowanie inwestorów i tylko między 2016 a 2019 rokiem wielkość aktywów wzrosła w tej okolicy aż dwukrotnie. To samo zjawisko chcą wykorzystać twórcy Kampusu Innowacji w Warszawie.

Z kolei COBIN Angels już od 2015 roku przyciąga zainteresowanie inwestorów prywatnych, budując społeczność Aniołów Biznesu. COBIN Angels wraz z partnerami, wybiorą wkrótce po raz kolejny laureatów konkursu Business Angel of the Year. Również w tym roku kandydatów do tego tytułu nie brakuje.

Pandemia nie powstrzymała prywatnych inwestycji w polskie startupy. Znaczących transakcji dokonali niedawno między innymi Robert Lewandowski oraz współtwórca i prezes Maspexu – Krzysztof Pawiński. Tymczasem Billon, prowadzony przez ubiegłorocznego laureata Wojciecha Kostrzewę, pozyskał kolejne sześć milionów dolarów od inwestorów.

- Stworzenie Kampusu Innowacji w Warszawie pokazuje nasze przekonanie co do przyszłości i roli stolicy w rozwoju ekosystemu innowacji Europy Środkowowschodniej. Doświadczenia z Kendall Square w Cambridge pokazują wartość, jaką daje fizyczna bliskość firm VC, a z drugiej strony uczy nas, że inwestorzy chcą być tam, gdzie rozgrywają się główne wydarzenia - mówi Jerzy Brodzikowski, General Manager CIC Warszawa.

I dodaje, że działania CIC powinny nie tylko przyciągnąć do Warszawy więcej kapitału inwestycyjnego, ale również zmienić kulturę współpracy.

- COBIN Angels od lat wspiera i edukuje inwestorów prywatnych w zakresie pracy ze startupami, jednak naszym zdaniem rynek dopiero teraz nabiera rozpędu – ocenia Robert Ługowski, Partner Zarządzający COBIN Angels i członek Zarządu European Business Angel Association w Brukseli (EBAN).

Twierdzi, że obserwacja wzrostu zaangażowania Aniołów Biznesu w Europie spowodowała, że zdecydowali się budować w Polsce podobną kulturę inwestowania.

- Społeczność, którą zamierzamy wykreować wspólnie z CIC, ma szansę radykalnie zmienić lokalną mentalność. Wierzymy, że w Polsce są tysiące osób, które mogą wesprzeć startupy we wzroście i internacjonalizacji właśnie jako Aniołowie Biznesu. Chcemy stworzyć dla takich osób przystań, w której będą mieli wszystkie narzędzia, żeby osiągnąć sukces w roli inwestora - wylicza Ługowski w rozmowie z Re:view.

***

CIC Warsaw jest pierwszą lokalizacją Cambridge Innovation Center w środkowo-wschodniej części Europy. W warszawskim Varso Place, na 8 tysiącach mkw. powierzchni, powstał kampus, którego częścią są przestrzenie przeznaczone dla firm działających w najważniejszych dla innowacyjności obszarach zrównoważonego rozwoju, transformacji cyfrowej nieruchomości, internetu rzeczy, bezpieczeństwa oraz technologii kosmicznych.

Obok hubów, CIC Warsaw to także przestrzeń do prototypowania 3D, strefa pracy wspólnej, ekskluzywny klub biznesowy “Trend House” oraz dostępna dla wszystkich, powierzchnia innowacji społecznych “District Hall”.

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
Anioły dodadzą wam skrzydeł
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej