fbpx

RE:
VIEW

Biznes
3:29

Miasto w mieście czyli face to face w B4B

"Miasto w mieście" - tak B4B określają pracujący tu na co dzień ludzie z różnych stron świata. A że europejskie miasta mają swoje rynki / place / skwery w centrum, swój centralny punkt ma również B4B. Przychodzisz tu spotkać się, zjeść lunch, porozmawiać w wielu językach. Ot, codzienność w coraz mocniej kojarzonym z biznesem punkcie na mapie Europy

Autor:RE:VIEW
Opublikowano:03 GRU, Poniedziałek

- Jako że wszystkie miasta europejskie mają plac w środku, no to my też teraz mamy - mówi Julia Reka. Pochodzi z Kamieńca Podolskiego na Ukrainie, pracuje w jednym z biurowców biznesowego kompleksu Bonarka for Business (B4B) w Krakowie. Wzniesiony w Podgórzu, na skraju Łagiewnik, Krzemionek i Woli Duchackiej zespół budynków, to aktualnie jedno z największych skupisk korporacyjnych biznesów w mieście. Swoją siedzibę ma tu kilkudziesięciu globalnych graczy, m.in. Lufthansa Global Business Services, State Street, Innogy, Alexander Mann Solutions, Euroclear, Pegasystems, Global Logic.

Julia kończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W swych naukowych poszukiwaniach zajmowała się miejskimi społecznościami i funkcją miast we współczesnym świecie. Dla niej biurowy zespół B4B to "miasto w mieście", potrafiące nie tylko zaoferować ludziom pracę na wysokim poziomie, ale też zaspokoić codzienne potrzeby pracowników.

Polis na nowe czasy

Sercem "miasta w mieście" B4B jest więc plac. Pełniący podobną funkcję jak tysiące innych placów czy skwerów w świecie. Ten ma powierzchnię ok. 6.600 m², są tu fontanny, zieleń, ławki i dekoracyjne oświetlenie. Zapewnia komunikację pieszą pomiędzy centrum handlowym a biurowcami, stanowi miejsce spotkań oraz odpoczynku. W jednym z jego krańców stoi post-przemysłowy, 100-metrowy komin, przypominający o przeszłych, industrialnych dziejach tego miejsca. Wieczorami, gdy świeci się i mruga w różnych kolorach, widać go praktycznie z całego zakątka Krakowa.

Obok, tuż przy obrysowanym fasadami biurowych budynków A, B, C i D placu, rozłożyło się wielkie centrum handlowe. Ponad 250 sklepów, kawiarnie, restauracje, usługi, kino, przychodnia medyczna, przedszkole oraz fitness club z basenem i sauną. Zaś sama Bonarka for Business to docelowo zespół dziesięciu budynków biurowych klasy A o łącznej powierzchni około 95 000 m² w starannie skomponowanym układzie urbanistycznym. Budynki A, B, C, D, E, F, G zostały wybudowane w latach 2011-2017. Oddanie kolejnych budynków (H, I, J) zaplanowano na lata 2019-2021. Docelowo ma tu pracować ponad 9 tysięcy ludzi.

Docenione ocenami

Jak każda starannie planowana "nowa dzielnica" czy też "miasto w mieście", B4B zdobywa nagrody w architektonicznym światku. Kompleks jest m.in. laureatem konkursów m.in. "Kraków - mój dom 2014" oraz nagrody „Godło Jakości artURBANICA 2012” w kategorii architektura przestrzeni publicznej, a także „Prime Property Prize Małopolska 2013" w kategorii biurowiec, jako przykład nowoczesnego obiektu w pełni zaspokajającego potrzeby najbardziej wymagających Najemców.

Intensywna rozbudowa B4B powoduje, że podobieństw z przeobrażanymi fragmentami europejskich (i nie tylko) miast nasuwa się nam więcej. Komponując na nowo przestrzeń pozostawioną po przestarzałych, produkujących fosforany Zakładach Chemicznych Bonarka urbaniści starali się, aby teren nie stał się jedynie martwym traktem między budynkami.

- Aby pracowało się tu lepiej, plac powinien żyć własnym życiem, ludzie powinni się tu spotykać, przysiąść na chwilę, a nie tylko przebiec do pracy czy do galerii handlowej. Stąd szereg działań, jakie podejmujemy, dla zatrudnionych tu kilku tysięcy ludzi - uważa Anna Krztoń, Senior Leasing Manager w TriGranit Polska. Ta międzynarodowa firma wybudowała i zarządza terenem i obiektami. Obecnie realizuje program budowania społeczności B4B poprzez działania w realu i aktywność w social media.

Na placu B4B organizowane są więc eventy dla pracowników, instalowane foodtrucki z specjałami kuchni z różnych zakątków świata, czasem w piątki serwowane jest piwo dla kończących pracę, są zapraszani didżeje... - Przerwy mamy tylko pół godziny. Trudno zmieścić wszystkie atrakcje które tu są. Bardziej z tej oferty korzystamy po pracy, kiedy nie ma już tej presji czasu. Są leżaki, siadasz, bierzesz sobie piwko. Masz chillout po pracy - zachwala Daria Pankiewicz, na co dzień pracująca w międzynarodowej firmie w budynku B.

Park i coś więcej

Zdaniem Agaty Majsak, która na plac B4B spogląda z okna biura budynku D, w centralnym punkcie biznesowego parku, sporo się dzieje: - Na środku stoją niewysokie schodki i zdarza się, że w porze obiadowej są całe zapełnione ludźmi w kolorowych ubraniach. Bardzo ciekawie to wygląda. No i fajnie, że możemy wyjść i porozmawiać w różnych językach, poznać różne kultury. A nawet spotkać turystów - wylicza Agata w rozmowie z Re:view.

Co ciekawe, Agata z Julią kończyły tę samą socjologię na UJ. W ostatnich latach rozluźniły nieco kontakt, a o tym, że pracują w sąsiednich budynkach B4B dowiedziały się... z kadrów filmu Re:view. - Niesamowite, że chodząc codziennie do pracy nie widziałyśmy się. To pokazuje, jak wielu ciekawych losów ludzi skupiają tu firmy - zauważa Agata. Mówi nam, że zaraz napisze do Julii...

- Na pewno jest nas dużo, rozmawiamy w różnych językach. W korporacjach B4B pracuje dużo osób różnych narodowości - ocenia Julia. A Mariusz Musiałek (z budynku E), który wychował się dwa kilometry stąd i pamięta, jak przeobrażało się to miejsce, jest zdania, że budująca się tu, również dzięki social mediom, społeczność, ma wpływ na dziejące się tu zmiany, rodzaj oferty, codzienny rytm tego miejsca: - Tak, to właśnie takie miasto w mieście, gdzie łączymy pracę z życiem codziennym. Niesamowite jak to się zmieniło. Wystarczy wejść na Instagrama i zobaczyć, jak wielkie i pozytywne są to zmiany - uśmiecha się Mariusz.

Kraków to aktualnie najszybciej rosnący w Polsce rynek wynajmu biurowego klasy A. Wg danych międzynarodowej firmy doradczej Knight Frank powierzchnia biur pod wynajem wynosi tu ponad 1,2 mln m kw. Do końca 2018 roku Kraków zyska jeszcze ok. 50 tys. m kw. powierzchni biurowej. W samej okolicy Podgórza budowane są aktualnie parki biurowców obliczone na kilkanaście tysięcy nowych pracowników. Po oddaniu do użytku wszystkich 10 budynków Bonarka for Business pozostanie największym zespołem biurowców w południowej części Krakowa. Łącznie cały sektor firm i centrów usług wspólnych w mieście zatrudnia 76 tysięcy osób (stan na grudzień 2018).

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
Miasto w mieście czyli face to face w B4B
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej