fbpx

RE:
VIEW

Aby nie zabrakło głów do pracy

Czy w centrach usług dla globalnego biznesu coraz mocniej odczujemy kadrowe braki? Im więcej takich inicjatyw, jak nowy kierunek studiów na UEK, tym dla tego sektora lepiej

Autor:WIKTOR URBAŃSKI
Opublikowano:09 CZE, Środa

Global business service (GBS) - to nazwa nowego kierunku krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. Co ciekawe, to pierwszy w Polsce kierunek dziennych studiów licencjackich tego rodzaju. Kształcić się na nim zacznie około 100 studentek i studentów. Wg zapowiedzi studia powstają, aby szkolić pracowników gotowych do podjęcia pracy w środowisku międzynarodowego biznesu. A ten kwitnie nad Wisłą na potęgę.

Specjalny program został stworzony z udziałem przedstawicieli globalnych firm, zaangażowanych w dobór treści kształcenia. Wedle zapowiedzi będą oni również organizować zajęcia, praktyki, warsztaty oraz staże w swoich firmach. Tym samym studenci będą mieć bliższą styczność z liderami globalnych korporacji. I to jeszcze w czasie studiów.

Nowy kierunek UEK oferuje specjalizacje w trzech ścieżkach edukacji: zarządzanie projektem międzynarodowym, analityka biznesowa, budowanie marki. Niewątpliwym ich atutem jest również dwujęzyczność zajęć. Dzięki stopniowemu wprowadzaniu języka angielskiego, jako wykładowego, przyszli absolwenci będą w pełni przygotowani do podjęcia pracy w globalnych organizacjach.

Wedle prognoz organizatorów, nowe studia mają stać się remedium na coraz bardziej odczuwalne braki kompetencyjne na polskim rynku pracy. Nowa inicjatywa ma dostarczyć dla sektora nowoczesnych usług biznesowych nowe kadry. Tych stale brakuje, choć w całej Polsce w ponad półtora tysiąca centrów usług zatrudniono już ponad 350 tys. osób. Wg danych liczna ta stale rośnie.

- Utworzenie tego kierunku to odpowiedź na zapotrzebowanie pracowników posiadających kompetencje odpowiednie do wymogów współczesnego biznesu funkcjonującego w otoczeniu międzynarodowym i wykorzystującego nowe technologie informatyczno-komunikacyjne - ocenia prof. Marek Ćwiklicki, opiekun GBS i kierownik Katery Zarządzania Organizacjami Publicznymi na UEK.

Podkreśla, że studia zorientowane są w szczególności na rozwijanie umiejętności praktycznych i kompetencji miękkich, także na pracę w środowisku międzynarodowym z biegłym językiem angielskim, znajomość narzędzi IT.

GBS to wspólna inicjatywa UEK i Związku Liderów Sektora Nowoczesnych Usług Biznesowych (ABSL). Partnerami kierunku zostało aż też ćwierć setki czołowych podmiotów branży. Wybrani z grona globalnych firm wykładowcy uzupełnią kadrę nauczającą na nowym kierunku.

Z danych analityków branży wynika, że dobrej jakości edukacja specjalistyczna odegra kluczową rolę w ściąganiu kolejnych inwestycji + lokowaniu w Polsce zaawansowanych procesów.

Shell mówi tak

- Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie jest konieczny, jeśli chcemy wzmocnić konkurencyjność Polski wśród inwestorów. Oraz tworzyć nowe, zaawansowane role w Polsce - nie ma wątpliwości prezes ABSL i prezes zarządu Shell Polska Piotr Dziwok.

Dodaje, że działające w Krakowie od 15 lat centrum operacji biznesowych Shell, zatrudnia obecnie już 4,4 tys. specjalistów. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat liczba etatów zwiększyła się tu dwukrotnie.

Dziwok: - Proszą popatrzeć na nas. Polska utrzymuje pozycję trzeciego największego rynku Shell w Europie pod względem skali zatrudnienia. Stąd nasze kalkulacje dotyczące dynamiki wzrostu. Aby być skutecznym na rynku pracy, już teraz musimy zadbać o dostatecznie dużą liczbę przyszłych zatrudnionych.

Prezes Shell zauważa też, że sektor nowoczesnych usług dla biznesu, jest doskonałym miejscem na start dla wielu, świeżo upieczonych, absolwentów. Jego zdaniem to branża, w której co piąta osoba nie skończyła 26 lat. Również dlatego, oprócz GBS, jesienią ruszą na UEK kolejne dwa kierunki: - zarządzanie projektami oraz przedsiębiorczość i innowacje w gospodarce.

- Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i kształceniu, nasi absolwenci są nie tylko poszukiwani, ale również bardzo konkurencyjni na coraz bardziej wymagającym i dynamicznym rynku pracy - uważa rektor UEK, prof. dr hab. Stanisław Mazur.

Lider powiększa przewagę

Kraków pozostaje polskim liderem pod względem wielkości zatrudnienia w globalnych centrach usług. Co czwarta osoba zatrudniona w sektorze w Polsce, pracuje właśnie w Krakowie. Stolica Małopolski lokuje się w czołówce światowych rankingów o atrakcyjności miast najchętniej wybieranych przez międzynarodowych inwestorów.

W 2020 r. Kraków zajął 10. miejsce w rankingu miast przyszłości fDi Intelligence. Okupuje też 20. pozycję w prestiżowym rankingu globalnej firmy doradczej Tholons, wyprzedzając m.in. Dubaj, Singapur czy Los Angeles.

- Najważniejszymi spośród strategicznych celów Krakowa są zrównoważony rozwój, budowanie gospodarki opartej na wiedzy oraz wysoka jakość życia mieszkańców. Przykład powstającego kierunku studiów, związanych z nowoczesnymi usługami biznesowymi, obrazuje całościowe rozumienie potrzeb rozwojowych naszego miasta - zaznacza zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk.

ABSL grupuje ponad 220 międzynarodowych z sektora IT, R&D, BPO, SSC. Zaś na Uniwersytecie Ekonomicznym edukuje się ponad 15 tys. studentów.

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
Aby nie zabrakło głów do pracy
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej