fbpx

RE:
VIEW

Biznes
0:43

Paliwo na niestabilne czasy

Liczby mówią same za siebie. I jakby nie liczyć wynika z nich prosty rachunek: Shell w Polsce rozwija się w najlepsze

Autor:RE:VIEW
Opublikowano:15 CZE, Poniedziałek

Nie odpuszczać. Mimo tarć w globalnej gospodarce i rozhuśtanych cen ropy, pracować nad jak najlepszymi wynikami. I zamiast zwalniać, rekrutować. Tak można czytać strategię giganta branży paliwowej - holendersko-brytyjskiego Shella. Jednego z większych pracodawców w Polsce, największego w korporacyjnym sektorze w Krakowie. Tu właśnie umiejscowiono centrum operacyjne shell'owego biznesu.

Shell Business Operations Kraków to jedno z pięciu centrów operacyjnych Shell na świecie. Prowadzi operacje koncernu w zakresie m.in. finansów, raportowania, obsługi klientów, logistyki, zakupów, komunikacji czy marketingu. Aktywność centrum sprawia, że Polska osiągnęła już pozycję trzeciego największego rynku Shell w Europie na mapie zatrudnienia.

Co ciekawe, mimo epidemii COVID-19, jaka atakuje świat wiosną 2020, zespół centrum w Krakowie przekracza właśnie liczbę 4100 specjalistów. A co za tym idzie firma wciąż broni pozycji kluczowego pracodawcy w Małopolsce. Od początku 2020 do końca kwietnia do Shell Business Operations dołączyło 250 osób, a firma stworzyła 100 nowych miejsc pracy.

Jak w niemal każdej organizacji, pandemia to duże wyzwanie pod kątem organizacyjnym i biznesowym dla wszystkich pracodawców i pracowników.

- Obserwujemy dużą mobilizację i sprawność sektora operacji biznesowych w dostosowywaniu się do wymuszonych przez pandemię zmian. 2020 rok przyniósł kolejne nowe zadania i obszary rozwoju dla naszego krakowskiego centrum. 80 spośród nowo zatrudnionych specjalistów dołączyło do nas już w drugim kwartale br. Rekrutacje odbywają się w modelu zdalnym, podobnie jak wdrożenie nowych pracowników do pracy - informuje Agnieszka Pocztowska, dyrektor generalna Shell Business Operations Kraków.

Re:krutują na potęgę

Wielu pewnie zaskoczy fakt, że w dobie przyczajonego kryzysu i epidemicznych ograniczeń, Shell Business Operations Kraków regularnie zatrudnia nowych pracowników. Aktualnie prowadzone są rekrutacje na stanowiska m.in. specjalistów ds. podatków, zarządzania danymi, analityki biznesowej, zakupów i marketingu.

Spośród ponad czterech tysięcy zatrudnionych w krakowskim Shellu, zdecydowana większość - aż 95% - od połowy marca pracuje zdalnie. Biura w Shell Energy Campus pozostają otwarte w razie konieczności realizowania krytycznych potrzeb biznesowych. Oczywiście przy zachowaniu ścisłych rygorów sanitarnych.

- Przechodząc na nowe warunki pracy, centrum zachowało pełną płynność i ciągłość prowadzonych procesów - zauważa Agnieszka Pocztowska.

I dodaje, że w szybkim przestawieniu się na nowy model pracy pomogły doświadczenia wynikające z międzynarodowego charakteru działalności centrum.

- Narzędzia pracy zdalnej były w Shell stosowane od lat, a wirtualne zespoły to codzienność dla wielu naszych pracowników. Niemniej jednak, błyskawiczna adaptacja naszej ponad 4100-osobowej zbiorowości pracowników do nowych warunków, budzi w nas ogromną dumę - słyszymy w Shell.

Wydobywają nowe

Shell węszy też nowe trendy w codziennej działalności. Firma na każdym kroku podkreśla, że ważnym filarem jej działalności Shell w Krakowie jest funkcjonowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju biznesu. A menadżerowie regularnie mierzą efekty wprowadzanych w tym zakresie projektów.

Ważnym elementem układanki są też działania proekologiczne. Przy współpracy z pracownikami zainicjowano program 3R Lifestyle (Reduce-Reuse-Recycle). A dzięki promocji komunikacji rowerowej w ramach akcji ‘Cycle to Work Challenge’ zredukowano w 2019 roku o 2 tony emisję CO2.

To nie wszystko z półki pt. ekologia w Shell. Ciekawa okazała się akcja ‘Paper Challenge’, która doprowadziła do zmniejszenia wytwarzanych odpadów o 20%. I wreszcie, projekt ‘Zero Waste Food’ pozwolił na przekształcanie 100% odpadów ze stołówek w shell'owym kampusie w biogaz.

Hopla na punkcie ekologii widać też w innych liczbach. Aż 80% energii elektrycznej generowanej w krakowskim Shell Energy Campus pochodzi ze źródeł odnawialnych. Firma współpracuje też m.in. z władzami Krakowa i organizacją UN Global Compact Network Poland, w kwestii poprawy jakości powietrza w mieście.

Różnorodność w cenie

Polski oddział Shella to coraz bardziej wielokulturowa i różnorodna kadra. Firma zatrudnia w stolicy Małopolski ponad 700 cudzoziemców, reprezentujących ponad 50 narodowości, a projekty biznesowe realizowane są w 20 językach.

Co ważne, do zespołu w Krakowie należy ponad 30 osób z orzeczeniem niepełnosprawności. Firma bardzo mocno komunikuje też swoją otwartość na społeczność LGBT i tolerancję różnic kulturowych czy religijnych. 

Kwestie różnorodności widoczne są także w strukturze menedżerskiej centrum - aż 67% osób zajmujących stanowiska kierownicze w Shell w Krakowie stanowią kobiety.

Wg stanu na połowę 2020 roku Shell zatrudniał prawie 90 tys. osób i prowadził działalność w ponad 80 krajach. Spółka Shell Polska obecna jest na polskim rynku od 1992 roku. Ich logo żółto-czerwonej muszli oznaczone ok. 420 stacji paliw.

Na całym świecie działa ok. 45 tysięcy stacji paliw Shella. 

podziel się

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • pinterest
  • email

tagi

re:
Paliwo na niestabilne czasy
VIEW

następny artykuł
Re:view lubi ciastka. A ciastka to cookies. Re:view na Twoim mobajlu, kompie czy tabku to ciastka na talerzu. I to oznacza, że się na nie zgadzasz. Ok
Chcę dowiedzieć się więcej